Już 7 maja odbędzie się IV międzynarodowa konferencja naukowa „Bezpieczeństwo Nowych Technologii”, w tym roku poświęcona bezpieczeństwu pożarowemu instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych, ich punktów i stacji ładowania, rozwiązań inteligentnego domu i tym podobnych. Patronem medialnym wydarzenia organizowanego przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.
W zamyśle organizatorów i partnerów cyklu konferencji mają one być forum prezentacji i upowszechniania aktualnych wyników badań, informacji, przeglądu wiedzy i rozwiązań, a także wymiany poglądów i doświadczeń różnych środowisk zainteresowanych bezpieczeństwem pożarowym intensywnie rozwijających się nowych technologii. Idea konferencji organizowanej wraz z partnerami przez CNBOP-PIB niezmiennie koncentruje się na bezpieczeństwie nowych technologii i doskonaleniu technologii ratowniczych wykorzystywanych przez straż pożarną.
Czwarta odsłona konferencji porusza tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa pożarowego źródeł energii, baterii elektrycznych, magazynów energii, a także nowych rozwiązań w ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie. Nie zabraknie też kwestii związanych z szerszym zastosowaniem rozwiązań robotycznych oraz sztucznej inteligencji.
O bezpiecznym magazynowaniu energii
W ramach konferencji przewidziano wystąpienia prelegentów, m.in.: przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, uczelni wyższych i firm ubezpieczeniowych, a także dyskusję, która ma sprzyjać formułowaniu wniosków, identyfikowaniu potrzeb i zaproponowaniu działań mających na celu ograniczanie zagrożeń pożarowych powodowanych między innymi przez baterie elektryczne stosowane w urządzeniach, pojazdach elektrycznych i instalacjach odnawialnych źródeł energii. Podjęta zostanie także tematyka magazynowania energii w kontekście bezpieczeństwa pożarowego, toczących się prac eksperckich środowisk branżowych nad wytycznymi w tym zakresie, a także efektywnego wykorzystania nowych rozwiązań i technologii w ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie.
Jak dbać o bezpieczeństwo pożarowe
Dodatkowo podczas konferencji zaprezentowane zostaną wstępne wyniki prac i badań przeprowadzonych w CNBOP-PIB na potrzeby opracowywanych „Wytycznych w zakresie ochrony przeciwpożarowej magazynów energii”. Dokument przygotowywany jest przez liczne grono eksperckie z różnych branż w ramach porozumienia zawartego pomiędzy: Centrum…, Stowarzyszeniem Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Polskim Stowarzyszeniem Magazynowania Energii. Ponadto do prac zostali zaproszeni eksperci z Komendy Głównej PSP, Akademii Pożarniczej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Sprzętu Ratowniczego oraz PGE Energia Odnawialna.
Wydarzenie jest skierowane do producentów, projektantów i instalatorów, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych PSP, specjalistów i rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, zarządców, użytkowników i właścicieli obiektów budowlanych, inżynierów ryzyka, brokerów ubezpieczeniowych, innych specjalistów różnych branż, a także wszystkich osób zainteresowanych powyższą tematyką.
Konferencja odbędzie się 7 maja w godz. 9.00–16.00, w formie hybrydowej: udział stacjonarny w siedzibie CNBOP-PIB (ul. Nadwiślańska 213 w Józefowie) lub poprzez transmisję online.
Rejestracja na udział stacjonarny
Agenda i kontakt z organizatorem
(AM, źródło: CNBOP-PIB)