Skumulowana roczna stopa wzrostu rynku reasekuracji regionu Azji i Pacyfiku do 2029 r. będzie wynosić 4,8%. Przyjęta składka reasekuracyjna wzrośnie z 54 mld dol. w 2024 r. do 68,4 mld dol. w 2029 r. Motorem wzrostu będą stabilność cenowa i rosnący popyt na ochronę katastroficzną.
Region Azji i Pacyfiku odpowiadał w 2023 r. za 13,3% globalnych składek reasekuracyjnych – wynika z raportu Global Data o światowym rynku reasekuracji. W 2024 r. rynek cechowała stabilność wycen, wskazująca na odejście od warunków twardego rynku panujących w 2023 r.
Kilka dojrzałych rynków ubezpieczeniowych szybkiego wzrostu w regionie będzie napędzało wzrost w reasekuracji, wraz z coraz większą skłonnością reasekuratorów do przyjmowania ryzyk katastroficznych. Postępy w regulacjach, takie jak wprowadzenie nowego, opartego na ryzyku reżimu kapitałowego w Hongkongu i stress testy ryzyka klimatycznego w Malezji, przyczyniają się do wzmocnienia odporności rynkowej.
Rynek reasekuracyjny regionu prawdopodobnie odnotuje stabilny wzrost wsparty zdyscyplinowanymi strategiami cenowymi i selektywnym zarządzaniem ryzykiem. Przyjęcie standardu sprawozdawczości finansowej IFRS17 w krajach takich jak Japonia i Korea Płd. skutkuje stabilnymi zwrotami na kapitale i dalszym wzmacnianiem rynku. Niemniej jednak podatność regionu na katastrofy naturalne i niepewność ekonomiczną stanowi problem wymagający od reasekuratorów ostrożności.
Rynek ubezpieczeń cyber prezentuje dla reasekuratorów regionu Azji i Pacyfiku szanse na wzrost, jako że globalny rynek cyberubezpieczeń, zgodnie z szacunkami Swiss Re, w 2025 r. wzrośnie o 8%, do 16,6 mld dol. Mimo to utrzymuje się istotna luka w ochronie cyber, oznaczająca potencjał ekspansji geograficznej. Nierówny rozkład składek cyber, w których region ma tylko 8% udziału, oznacza, że istnieje przestrzeń dla rozwoju w tym segmencie. Ponadto należy się spodziewać wzrostu popytu na ubezpieczenia rolne i katastroficzne w Chinach, w miarę rozwoju pierwotnego rynku ubezpieczeń.
AC