Blisko bilion ubezpieczonych obrotów polskich firm w 2024 roku

0
469

Mimo ubiegłorocznego spadku przychodów przedsiębiorstw ze sprzedaży, wartość obrotów objętych ochroną w ramach ubezpieczeń należności zwiększyła się o 4%, do ponad 939 miliardów złotych. W ocenie Polskiej Izby Ubezpieczeń wzrost ten oznacza, że rośnie świadomość klientów w zakresie możliwości wykorzystania ubezpieczenia należności, czy to w zakresie rozwoju sprzedaży bez obaw o wpływy należności  od kontrahentów, czy też jako instrumentu wykorzystywanego do podniesienia swojej wiarygodności i w rezultacie poprawy warunków finansowania swojej działalności wobec banków.

Wzrost wartości ubezpieczonych obrotów i odszkodowań, spadek przypisu

PIU ostrzega jednocześnie, że zestawienie trzech wskaźników: wzrostu wartości ubezpieczonych obrotów (4% razem dla kraju i eksportu, a 7% dla samego eksportu), 9% spadku wartości przypisu składki brutto, do ok. 957 mln zł w 2024 roku oraz 23% wzrostu wartości wypłaconych odszkodowań brutto do ponad 472,3 mln zł, pokazuje, że rynek ubezpieczeń należności nie jest łatwym obszarem działania oraz że polityka underwritingowa może zostać zaostrzona.

Eksperci Izby zwracają uwagę, że wzrost w ostatniej pozycji był konsekwencją zarówno większej liczby zgłaszanych szkód (skumulowany efekt wzrostu liczby zgłoszonych upadłości oraz pogorszenia dyscypliny płatniczej przedsiębiorstw), jak i wzrostu wartości wypłacanych odszkodowań. Dodatkowo liczba niewypłacalności na rynkach zagranicznych jest większa niż na rynku krajowym, a i sama wielkość szkód w ubezpieczeniach eksportowych jest zwykle wyższa od tych na rodzimym rynku.

Trudne perspektywy

Zakłady oferujące ubezpieczenia należności oczekują dalszych zawirowań w zakresie wymiany handlowej i płynności przedsiębiorstw. Na krajowym rynku sytuacja może być nieco lepsza w związku z planowanymi dużymi inwestycjami, które są finansowane dzięki uruchomieniu środków z KPO. Prognozy dotyczące eksportu nie napawają optymizmem, obserwowany jest spadek jego wartości, w tym w strefie euro. Turbulencje na rynkach międzynarodowych wywołane decyzjami dotyczącymi polityki celnej wprowadzanej przez USA trudno na razie jednoznacznie oceniać.

Według „Mapy ryzyka polskich przedsiębiorców” 45% ankietowanych firm uważa ubezpieczenie należności za skuteczne narzędzie w zarządzaniu finansami firmy, a 43% nie wyobraża sobie prowadzenia działalności bez tego instrumentu. Z kolei 36% badanych obawia się niewypłacalności kontrahentów.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl