Firmy turystyczne będą mogły zabezpieczyć się kilkoma gwarancjami

0
255

Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisany został projekt nowelizacji ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Jego celem jest ułatwienie firmom turystycznym pozyskiwanie obligatoryjnej ochrony ubezpieczeniowej.

Aktualnie gwarancja jako zabezpieczenie finansowe obejmuje ochroną wszystkie umowy o udział w imprezie turystycznej w rozumieniu art. 4 pkt 3 tej ustawy oraz umowy o powiązane usługi turystyczne w rozumieniu art. 4 pkt 5, zawarte przez zleceniodawcę z podróżnymi, w okresie obowiązywania gwarancji. Wymóg minimalnej sumy gwarancyjnej został skonstruowany tak, że ewentualne zawarcie kilku umów gwarancji prowadziłoby do zwielokrotnienia SG, a nie podziału w ramach wymaganego przepisami limitu.

Z tego powodu rząd chce wprowadzić możliwość spełniania wymogów w zakresie minimalnej sumy gwarancyjnej również poprzez zawarcie kilku umów. Wprowadzony ma też być wymóg precyzyjnego informowania podróżnych o wszystkich zawartych gwarancjach oraz zasadach dochodzenia roszczeń.

Inną kwestią, która miałaby zostać rozwiązana na poziomie ustawowym, jest przedłożenie zabezpieczenia potencjalnych wierzytelności przez firmę turystyczną w procesie zakupu gwarancji (najczęściej jest to kaucja lub depozyt). Rząd chce, aby w takiej sytuacji częściowych poręczeń mógł udzielać Turystyczny Fundusz Pomocowy. Stąd też do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 340, 1089, 1222, 1473, 1717 oraz z 2025 r. poz. 179) miałyby zostać wprowadzone ustawowe kryteria ubiegania się o skuteczne uzyskanie poręczenia oraz zasady określania jego wysokości mając na względzie profil ryzyka podmiotu ubiegającego się o udzielenie poręczenia, a także realizowanie przez niego obowiązków ustawowych wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Projekt odpowiednich przepisów miałby zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku.

(AM, źródło: Kancelaria Premiera)