Prowadzenie małego lub średniego przedsiębiorstwa to nie tylko realizacja pasji i ambicji, ale także nieustanne mierzenie się z ryzykiem. Niespodziewane zdarzenia – począwszy od awarii maszyn, przez szkody majątkowe, aż po odpowiedzialność wobec klientów – mogą w jednej chwili zagrozić stabilności firmy, na którą właściciel pracował latami.
We współczesnym świecie, w którym zmienność stała się normą, istotą bezpiecznego rozwoju biznesu jest świadome zarządzanie ryzykiem. Skutecznym narzędziem odgrywającym zasadniczą rolę w tym procesie jest dobrze dobrane ubezpieczenie, chroniące przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń i umożliwiające szybki powrót do normalnego funkcjonowania firmy po kryzysowym zdarzeniu.
– Ubezpieczenie to dziś nie luksus, ale świadome zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – szczególnie w świecie pełnym niepewności – podkreśla Magdalena Trzecińska, zastępczyni dyrektora Biura Ubezpieczeń Majątkowych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.
Fundament, który może się zachwiać
Małe i średnie przedsiębiorstwa są fundamentem gospodarki, stanowią ponad 90% wszystkich firm. To właśnie one tworzą miliony miejsc pracy, zatrudniając ponad 70% wszystkich pracowników, wspierają lokalne społeczności i generują ponad 45% PKB (za Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2024, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). I choć same napędzają rozwój, to mimo swojej kluczowej roli najdotkliwiej odczuwają konsekwencje przemian związanych m.in. z obecną sytuacją geopolityczną, która stawia przedsiębiorcom wyzwania w postaci zmiennych i trudnych do przewidzenia cen energii, zwiększonych kosztów importu i eksportu oraz coraz częstszych cyberataków. Także zmiany klimatyczne, powodujące ekstremalne zjawiska pogodowe, są coraz bardziej odczuwalne przez właścicieli przedsiębiorstw.
– Firmy z sektora MŚP są najbardziej narażone na skutki kryzysów – zarówno globalnych, jak pandemia, jak i lokalnych, takich jak pożar siedziby czy zalanie magazynu. Ograniczone zasoby finansowe, kadrowe i organizacyjne sprawiają, że konsekwencje takich zdarzeń są dla nich znacznie poważniejsze niż dla dużych korporacji – mówi Magdalena Trzecińska. Dodaje również, że zbyt często właściciele małych firm przy wyborze polisy kierują się wysokością składki i najczęściej wybierają tę najniższą. Z kolei tanie ubezpieczenie zazwyczaj oznacza ograniczony zakres ochrony, wysokie franszyzy lub liczne wyłączenia odpowiedzialności, co może skutkować brakiem wypłaty satysfakcjonującej wysokości odszkodowania w kluczowym momencie.
Bezpieczny Biznes w TUW-ie
Aby zapobiec finansowym konsekwencjom nieprzewidzianych zdarzeń, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” proponuje przedsiębiorcom ochronę ubezpieczeniową w ramach pakietu Bezpieczny Biznes w TUW-ie.
Zakres ubezpieczenia oferowanego przez TUW „TUW” jest elastycznie dopasowany do charakteru i skali prowadzonej działalności. Obejmuje m.in. ochronę przed skutkami pożaru, powodzi, uderzenia pioruna, wybuchu i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem i rabunku. Dodatkowo umowę ubezpieczenia można rozszerzyć o ochronę mienia, gdy dojdzie do: przepięcia, dewastacji, zepsucia środków obrotowych na skutek nieodpowiedniej temperatury, awarii maszyn.
Przedsiębiorcy mogą ubezpieczyć w TUW „TUW”: budynki, lokale, budowle, maszyny, urządzenia, wyposażenie, środki obrotowe, nakłady inwestycyjne, wartości pieniężne, a także mienie prywatne pracowników firmy i mienie w transporcie (cargo).
Dzięki klauzulom dodatkowym ochroną można objąć również budynki w budowie, sprzęt elektroniczny i dane, a także koszty rzeczoznawców, koszty stałe i dodatkowe działalności, np. czynsz, wynagrodzenia, koszty najmu budynków zastępczych czy maszyn.
Podpisując jedną umowę, przedsiębiorcy mogą dodatkowo skorzystać z możliwości ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ochrony prawnej i następstw nieszczęśliwych wypadków dla siebie i swoich pracowników.
– Przedsiębiorcy, a szczególnie właściciele mniejszych firm często nie doceniają ubezpieczenia ochrony prawnej oraz NNW. Ograniczają zakres ochrony do ubezpieczenia majątku, starając się obniżyć koszt składki ubezpieczeniowej. Tymczasem ubezpieczenie ochrony prawnej może okazać się kluczowe w sytuacji, gdy firma napotka problemy prawne, związane z relacjami z klientami, kontrahentami lub pracownikami – zauważa Magdalena Trzecińska.
Nie tylko „papierowy obowiązek”
Z danych z raportu PIU „Mapa ryzyka polskich przedsiębiorców” (Polska Izba Ubezpieczeń, 2025 r.) wynika, że ponad 2/3 ankietowanych przedsiębiorców (69%) dostrzega kluczową rolę ubezpieczeń w ochronie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak pożar, kradzież czy wypadek.
– W ostatnich latach świadomość właścicieli firm z sektora MŚP w zakresie ubezpieczeń systematycznie rośnie. Przedsiębiorcy coraz częściej rozumieją, że dobrze dobrana ochrona to nie tylko „papierowy obowiązek”, ale realne wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Rośnie grupa przedsiębiorców, którzy oczekują kompleksowego doradztwa i ochrony „szytej na miarę” ich działalności. To pozytywny trend, który – mam nadzieję – będzie się dalej rozwijał – mówi Magdalena Trzecińska.
Nowoczesne rozwiązania w standardzie
W obliczu dynamicznie zmieniających się warunków gospodarczych właściciele małych i średnich przedsiębiorstw muszą mierzyć się z coraz trudniejszymi wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest, żeby mieli wsparcie, które nadąża za globalnymi i lokalnymi przemianami, a także za ich potrzebami.
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” nieustannie rozwija swoją ofertę, wprowadzając nowoczesne, dostosowane do realiów rozwiązania, których założeniem jest nie tylko zwiększenie odporności firm na nieoczekiwane kryzysy, ale przede wszystkim zabezpieczenie przedsiębiorców przed dramatycznymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, np. upadłością.
Informacja stanowi materiał promocyjny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie 02-793, ul. Raabego 13.
