Aon, GrECo, Marsh i Smartt Re skonstruują program ubezpieczeniowy dla budowy elektrowni jądrowej

0
466

Polskie Elektrownie Jądrowe, spółka będąca inwestorem projektu jądrowego w gminie Choczewo, wybrała cztery firmy brokerskie, z którymi zawarła umowy ramowe. Aon Polska, GrECo Polska, Marsh i Smartt Re wesprą PEJ w zakupie ubezpieczeń m.in. na potrzeby realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

– Mamy do czynienia z pierwszym w Polsce projektem energetycznym tego typu, nie tylko pod względem rodzaju inwestycji, ale też wartości i terminu realizacji. Zapewnienie ubezpieczeń dla tak dużego projektu jest bardzo odpowiedzialnym wyzwaniem, dlatego zależało nam na podjęciu współpracy z firmami doświadczonymi w obsłudze ubezpieczeń największych ryzyk budowlanych i umów z najwyższymi sumami ubezpieczeń – powiedział Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego PEJ.

Szereg zadań przed brokerami

Te cztery firmy będą odpowiedzialne za bieżącą obsługę ubezpieczeniową spółki oraz za zaaranżowanie umów ubezpieczenia związanych z projektem budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. To kilkaset różnych kategorii ryzyk wymagających ubezpieczenia i reasekuracji – od technicznych przez środowiskowe po kwestie odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich. Z każdym z brokerów zawarto umowę ramową, na podstawie której PEJ będą wybierać brokera do poszczególnych ubezpieczeń.

Spółka wdraża program ubezpieczenia kontrolowany przez inwestora, polegający na samodzielnym zawieraniu umów ubezpieczenia – tzw. Owner Controlled Insurance Program. Takie działanie zapewni kontrolę nad kosztami ochrony i umożliwi wykorzystanie potencjału polskiego rynku.

OC na pierwszy ogień

W trakcie postępowania zainteresowane firmy musiały wykazać się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w realizacji umów ubezpieczeń, zbliżonych do specyfiki i potrzeb projektu realizowanego w gminie Choczewo. Istotnym kryterium wyboru był wymóg prowadzenia nieprzerwanej działalności na terenie Polski od co najmniej 10 lat i posiadanie OC zawodowej z odpowiednio wysoką sumą gwarancyjną.

Pierwsze umowy ubezpieczenia dotyczące projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu będą aranżowane na potrzeby zawarcia umowy EPC i będą dotyczyły ubezpieczenia OC ogólnej oraz OC zawodowej projektanta. Kolejne umowy będą zawierane w miarę postępu prac.

Brokerzy cieszą się z wyboru

„To niewątpliwie wyróżnienie stanowi wyjątkowe potwierdzenie naszej systematycznej, metodycznej pracy oraz wysokich kompetencji naszych ekspertów” – skomentowało GrECo Polska na portalu LinkedIn. – „Możliwość współpracy z PEJ jest dla nas motywacją do dalszego rozwoju i podnoszenia standardów naszej pracy. Energetyka jądrowa jest kolejnym po morskich farmach wiatrowych elementem transformacji energetycznej, w którą będziemy aktywnie zaangażowani. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli uczestniczyć w największym polskim projekcie inwestycyjnym XXI wieku. Dziękujemy spółce Polskie Elektrownie Jądrowe za zaufanie i możliwość dalszej współpracy” – dodał broker.

– Cieszymy się, że będziemy wspierać PEJ w zapewnieniu kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej ryzyk związanych z planowaniem i budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Marsh posiada dedykowaną praktykę nuklearną w 17 krajach na świecie – nasi eksperci wspierają klientów w zarządzaniu ryzykiem oraz realizacji projektów w tym sektorze. Jesteśmy dumni z naszego doświadczenia i zaangażowania w rozwój bezpiecznej i zrównoważonej energii jądrowej – stwierdził z kolei Michał Talarski, członek zarządu i dyrektor Pionu Klientów Strategicznych Marsh.

– Dziękujemy za zaufanie i za dostrzeżenie naszego wieloletniego zaangażowania w budowę silnych fundamentów ubezpieczeniowych dla sektora jądrowego. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona. Przyjęliśmy strategię wspierania transformacji energetycznej kraju, z przekonaniem, że energetyka jądrowa odgrywa w niej kluczową rolę. Zależy nam na tym, by ubezpieczenia były istotnym wsparciem dla tego rozwoju – powiedział Tomasz Libront, prezes zarządu Smartt Re.

Broker od 18 lat specjalizuje się w reasekuracji dla strategicznych sektorów gospodarki, w tym energetyki, infrastruktury i przemysłu ciężkiego. Według jego szacunków polski rynek ubezpieczeniowy dysponuje obecnie pojemnością na poziomie ok. 3 mld zł w zakresie ryzyk związanych z budową elektrowni jądrowych. Zapewnienie pełnego pokrycia wymagać będzie szerszej współpracy z zagranicznymi reasekuratorami.

Smartt Re aktywnie angażuje się również w dyskusję na temat utworzenia krajowego poolu ubezpieczeniowego dla sektora jądrowego. Firma wskazuje, że równie istotna co zabezpieczenie etapu budowy jest kwestia odpowiedzialności cywilnej elektrowni jądrowej – zarówno wobec społeczności lokalnych, jak i otoczenia biznesowego.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl