Gdy w 2015 r. startował projekt TUW PZUW, jego ambicją było stworzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych wyspecjalizowanego w obsłudze sektora publicznego i ochrony zdrowia. Po dziesięciu latach działalności ta koncepcja nie tylko się sprawdziła – zbudowała również trwałe podstawy pod instytucję odgrywającą realną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa.
Dziś TUW PZUW ubezpiecza największe firmy z kapitałem państwowym oraz w sektorze prywatnym. Działa m.in. w branży energetycznej, jak i petrochemicznej, zbrojeniowej, morskiej czy samorządowej. Ubezpiecza sektor finansowy, recycling, biznes lotniczy i spożywczy.
Podsumowaniem tej dekady był jubileuszowy wieczór 5 czerwca 2025 r., zorganizowany w przestrzeni Centrum Praskiego Koneser dla pracowników towarzystwa. Wydarzenie miało zarówno uroczysty, jak i refleksyjny charakter. Poświęcone było nie tylko historii, ale i roli TUW PZUW w przyszłości systemu ubezpieczeń wzajemnych.
Wzrost w liczbach
W latach 2016–2024 TUW PZUW notowało średnioroczny wzrost składki przypisanej brutto na poziomie 35%, podczas gdy cały rynek non-life rozwijał się w tempie 9%.
Towarzystwo od 2019 r. utrzymuje niekwestionowane pierwszeństwo wśród TUW-ów – w 2024 r. osiągnęło 41% udziału w tym segmencie, przewyższając łączny wolumen składki dwóch kolejnych graczy. Co więcej, TUW PZUW awansowało do pierwszej dziesiątki zakładów non-life w Polsce, zajmując 9. miejsce, wyprzedzając m.in. LINK4.
Efektywność operacyjną potwierdzają dane: wynik finansowy za lata 2016–2024 wyniósł blisko 176 mln zł, co stanowi 55% kapitału podstawowego (324,9 mln zł). W 2024 r. składka przypisana wyniosła prawie 1,5 mld zł. Wskaźnik wypłacalności wyniósł 233%, przy średniej europejskiej na poziomie 212%.
– Dziś TUW PZUW to nie tylko lider rynku TUW-ów – powiedział Andrzej Jarczyk, prezes TUW PZUW. – To także drugi co do wielkości zakład w Grupie PZU i ważny gracz w skali całego rynku. Nasz sukces to efekt determinacji, konsekwencji i bardzo świadomej strategii, z jednej strony ukierunkowanej na potrzeby klientów, z drugiej na utrzymanie wysokiej efektywności operacyjnej.
W trakcie gali prezes Jarczyk podziękował także założycielom i twórcom TUW PZUW.
Energetyka i nowe obszary ryzyka
W ostatnich latach TUW PZUW specjalizowało się m.in. w ubezpieczeniach sektora energetycznego. Obejmuje ochroną nie tylko konwencjonalne elektrownie czy kopalnie, ale również nowoczesne źródła energii – fotowoltaikę, biogazownie, infrastrukturę OZE łącznie z farmami wiatrowymi na Bałtyku.
Towarzystwo ubezpiecza także największe inwestycje związane z transformacją energetyczną. Działając w warunkach szybko zmieniających się regulacji i wysokich wymogów technicznych, towarzystwo wypracowało kompetencje pozwalające ubezpieczać skomplikowane projekty inwestycyjne.
W 2025 r. zainicjowano tworzenie krajowego poolu nuklearnego – rozwiązania współtworzonego przez TUW PZUW i inne zakłady ubezpieczeń, mającego na celu stworzenie wspólnego mechanizmu ochrony dla polskich projektów jądrowych. To kolejny krok w stronę integracji ubezpieczeń z polityką państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
Na rynku wciąż jest miejsce na wzajemność
– TUW PZUW to organizacja, która udowadnia, że innowacja w ubezpieczeniach jest możliwa! – mówił podczas gali Andrzej Klesyk, prezes PZU SA. – Tu innowacja zaczęła się od odwagi, by pomyśleć kategoriami wspólnoty, odpowiedzialności i trwałości. Po dziesięciu latach mamy do czynienia z największym TUW-em w kraju. Z takiej idei, która wielu mogła się wydawać zbyt śmiała, powstała instytucja obsługująca kluczowe przedsiębiorstwa w Polsce.
Po dekadzie działalności TUW PZUW łączy solidność finansową z kompetencjami sektorowymi, elastyczność z odpowiedzialnością, a instytucjonalny profesjonalizm z etosem wzajemności.
W czasach gwałtownych zmian i niepewności rola takich podmiotów może rosnąć, nie tylko jako ubezpieczycieli, lecz także jako stabilizatorów systemowych.
Wiele wskazuje na to, że druga dekada działalności TUW PZUW będzie nie mniej ambitna – i nie mniej istotna dla polskiego rynku ubezpieczeniowego.
Aleksandra E. Wysocka
