PZU: Warszawa, Lublin i Olsztyn na czele rankingu polskich miast

0
152

Warszawa oferuje najwyższy poziom kultury i edukacji, Białystok wygrywa w obszarze zdrowotnym, najbezpieczniej jest w Rybniku, a największym komfortem życia wyróżnia się Płock – to wnioski z rankingu polskich miast przygotowanego przez PZU we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Ranking obejmuje 38 polskich miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. PZU Lokalnie to projekt, dzięki któremu użytkownicy mogą sprawdzić, jak ich okolica wypada pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia.

Warszawa na czele, Lublin, Olsztyn i Rzeszów tuż za nią

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Najwyższe zarobki w Polsce i sprawna komunikacja miejska czynią ją jednym z najbardziej komfortowych miejsc do życia i pracy w Polsce. Stolica wyróżnia się wysokim poziomem zdrowia publicznego, dzięki bardzo dobrej infrastrukturze rowerowej i wysokiej dostępności usług medycznych. Oferuje również wyjątkowo szeroki dostęp do instytucji kultury.

Tuż za Warszawą uplasował się Lublin. Miasto wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością usług medycznych i rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki niskiemu poziomowi przestępczości i skutecznym działaniom służb. Lublin oferuje korzystne warunki ekonomiczne, niskie koszty utrzymania mieszkań i niski poziom hałasu.

Trzecie miejsce w rankingu przypadło Olsztynowi. Przyczynił się do tego przede wszystkim świetny dostęp do opieki medycznej, wysoka jakość powietrza oraz niski poziom przestępczości. Na uwagę zasługują także niskie koszty utrzymania mieszkań oraz dobra dostępność komunikacyjna. 

Tuż za podium uplasował się Rzeszów. Stolicę województwa podkarpackiego wyróżnia wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa – cechują je najniższy w Polsce poziom przestępczości, w tym niska częstotliwość przestępstw przeciw mieniu. Miasto może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą sportową oraz gęstą siecią tras rowerowych. Inne charakterystyczne cechy to wysoka dostępność publicznej opieki przedszkolnej, żłobków i niskie koszty utrzymania mieszkania sprzyjające komfortowemu życiu mieszkańców.

Białystok zajął piąte miejsce w rankingu ogólnym, wygrał zaś w obszarze zdrowotnym. Najmocniejsze strony miasta to bardzo duża gęstość tras rowerowych oraz dostępność usług zdrowotnych. Białystok cechuje również najniższy w Polsce poziom przestępstw przeciw mieniu oraz najniższy poziom miejscowych zagrożeń według Straży Pożarnej.

Cztery obszary analizy

Pozycja miasta w rankingu ma odzwierciedlać jakość życia mieszkańców, na którą składają się cztery obszary:

  1. Kultura i edukacja: dostępność instytucji edukacyjnych i opiekuńczych (szkół, przedszkoli, żłobków, miejsc w szkołach niepublicznych), instytucji kultury oraz odległość od popularnych miejscowości turystycznych w górach i nad morzem;
  2. Zdrowie: dostępność usług zdrowotnych (lekarze, pielęgniarki i położne, przychodnie, placówki POZ, szpitale), trasy rowerowe, infrastruktura sportowa, jakość powietrza (PM 2,5 i PM 10);
  3. Bezpieczeństwo: przestępczość (w tym przestępstwa przeciw mieniu), komendy Policji i Straży Pożarnej, miejscowe zagrożenia wg Straży Pożarnej;
  4. Komfort życia: wysokość wynagrodzeń, koszty utrzymania i zakupu mieszkania, stopa bezrobocia, komunikacja (przystanki, dworce kolejowe i autobusowe, rowery miejskie, odległość od lotnisk), powierzchnie zielone i narażenie na hałas.

Dla każdego z 38 miast uwzględnionych w rankingu PZU przygotował stronę prezentującą jego najmocniejsze strony oraz pozycję na tle okolicznych miast. Całość jest dostępna na stronie www.pzu.pl/lokalnie.

Element edukacji ubezpieczeniowej

Nad przygotowaniem rankingu pracowali członkowie AI Lab SGH, realizującego projekty w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej w gospodarce. 

– Wskaźniki dostępności zostały przez nas stworzone jako stosunek danej zmiennej do innej, np. liczba lekarzy na liczbę mieszkańców albo liczba przedszkoli na liczbę dzieci. Z kolei wagi czterech głównych kategorii ustaliliśmy na podstawie analizy ekonometrycznej danych z badań ankietowych, w których ocena satysfakcji z życia respondenta była uzależniona od zmiennych reprezentujących sytuację lub samoocenę w czterech obszarach. Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – tłumaczy dr hab. Andrzej Torój, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Jak pokazują wyniki badania „Ubezpieczenia nieruchomości: sposób rozumienia i zakres oferty” zrealizowanego na nasze zlecenie, pożar i kradzież to dwie z trzech największych obaw Polaków w kontekście ich nieruchomości. Obawia się ich odpowiednio 94% i 84% badanych. To zdarzenia, które potencjalnie mogą wygenerować największe koszty. Cieszy obserwowany przez nas wzrost społecznej świadomości znaczenia ubezpieczeń majątkowych. PZU Lokalnie to nasza kolejna inicjatywa, która ma za zadanie edukować w tym zakresie – i jednocześnie jest elementem realizacji strategii pozycjonowania marki PZU jako bliskiej, lokalnej i wspierającej Polaków w codziennym budowaniu stabilnego i dobrego życia – mówi Wioletta Łada-Szewczenko, dyrektorka ds. digital marketingu i badań Grupy PZU.

(AM, źródło: PZU)