Franszyza nie zwalnia od podatku

0
178

Według interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odszkodowanie w ramach franszyzy redukcyjnej, wypłacane poszkodowanemu przez firmę energetyczną z tytułu uszkodzenia z jej winy sprzętu domowego, jest przychodem podatkowym – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa, w której wydano powyższą interpretację dotyczyła podatnika, który uznał, że odszkodowanie wypłacone mu przez dostawcę energii jest zwolnione z podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, zwalniającego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Powołał się też na art. 21 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, stanowiący, że wolne od PIT są również odszkodowania lub zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają m.in. z przepisów odrębnych ustaw.

„DGP” wskazuje, że odszkodowanie zostało wypłacone przez firmę energetyczną a nie jej ubezpieczyciela, gdyż wartość szkody nie przekraczała limitu ustalonego we franszyzie redukcyjnej w umowie ubezpieczenia. Dyrektor KIS uznał jednak, że przesłanie podatnikowi PIT-11 przez firmę energetyczną i potraktowanie wypłaty jako przychodu z innych źródeł było właściwym krokiem, gdyż zobowiązywał ją do niego art. 42a ust. 1 ustawy o PIT (interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 3 czerwca 2025 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.212.2025.1.ŁS). „DGP” zauważa, że to kolejna taka interpretacja DKIS, z którą zgadza się też Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 16 czerwca 2016 r., sygn. akt II FSK 1459/14).

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 1 lipca, Mariusz Szulc „Odszkodowanie tytułem franszyzy redukcyjnej jest nadal z PIT”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)