3 lipca rozpoczyna się dwudniowa konferencja naukowa zatytułowana „The Third Global Conference on the History of Risk and Insurance”. Wydarzenie jest organizowane przez Katedrę Ryzyka i Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wraz z Katedrą Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz St. John’s University w USA. Jego patronem medialnym jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”, a partnerem głównym PKO Ubezpieczenia. Konferencja podejmuje kluczowy temat roli ubezpieczeń w rozwoju społecznym, gospodarczym oraz procesach globalizacyjnych – zarówno w ujęciu współczesnym, jak i historycznym. Szczególny nacisk położono na popularyzowanie historii rozwoju ubezpieczeń w Polsce.
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość analizowania kontekstu biznesowego, w tym lokalnych rynków ubezpieczeniowych, konkurencyjnych form zapobiegania ryzyku, a także interakcji pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi firmami ubezpieczeniowymi. Tematyka konferencji obejmuje również społeczne i etniczne wzorce rynków ubezpieczeniowych oraz zmieniające się postrzeganie ryzyka w różnych kontekstach geograficznych i kulturowych, zwłaszcza w obliczu wdrażania nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja.
W programie zaplanowano wystąpienia światowej klasy ekspertów, panele dyskusyjne oraz sesje networkingowe, które stworzą przestrzeń do wymiany wiedzy i budowania relacji między teorią a praktyką w obszarze historii i rozwoju ubezpieczeń.
– Wydarzenia takie jak „The Third Global Conference on the History of Risk and Insurance” mają wyjątkowe znaczenie. Pozwalają nam spojrzeć na ubezpieczenia nie tylko jako produkt finansowy, ale jako ideę – głęboko zakorzenioną w naszej historii. To spotkanie naukowców i praktyków z całego świata przypomina, że ubezpieczenia od zawsze były narzędziem troski o przyszłość – i w tej misyjnej roli nic się nie zmienia, mimo że świat wokół nas dynamicznie się rozwija – mówi Tomasz Mańko, wiceprezes zarządu PKO Ubezpieczenia. – Historia ubezpieczeń ukształtowała rynek ubezpieczeń w Polsce i my jako PKO mieliśmy w tym istotny udział. Podczas spotkania będzie można zobaczyć pierwsze polisy PKO z 1933 i 1947 r. czy czasopismo „Myśl o przyszłości” – poświęcone sprawom ubezpieczeń na życie w PKO. Patrząc na te historyczne materiały uświadamiamy sobie, że mimo wielkich zmian, które na co dzień obserwujemy, kluczowa potrzeba ochrony pozostała niezmienna. Cieszymy się, że jako partner główny tej konferencji możemy być częścią dialogu o przyszłości ubezpieczeń opartej na najlepszych tradycjach – dodaje.
Dla PKO Ubezpieczenia to wydarzenie ma także wymiar symboliczny z uwagi na bogatą tradycję ubezpieczeniową PKO, sięgającą okresu międzywojennego. To właśnie w 1928 roku, z inicjatywy Henryka Grubera – jednego z twórców polskiego systemu ubezpieczeń i późniejszego prezesa PKO – powstał Dział Ubezpieczeń na Życie PKO. Był to ważny krok w budowaniu nowoczesnego systemu finansowego II Rzeczypospolitej, a ubezpieczenia traktowano wówczas jako naturalne uzupełnienie oszczędzania. Przykładem dorobku ubezpieczeniowego PKO są unikatowe archiwalia – historyczne polisy i warunki ubezpieczenia, które pokazują, jak twórcy ówczesnych rozwiązań rozumieli misję ochrony finansowej.
– Udział w konferencji to dla nas nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie do dalszego rozwijania innowacyjnych i odpowiedzialnych usług ubezpieczeniowych, z poszanowaniem tradycji i historii, która nas ukształtowała – dodaje Tomasz Mańko.
„The Third Global Conference on the History of Risk and Insurance” w Polsce kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez jej dwie poprzedniczki, które odbyły się w Sewilli (2019) oraz Bazylei (2022). Uczestnicy wydarzenia przyjadą do Warszawy m.in. z Europy, USA, Azji Środkowo-Wschodniej i Japonii.
(AM, źródło: gu.com.pl, PKO Ubezpieczenia)