Dostęp do przystępnej cenowo opieki zdrowotnej, w tym leków na receptę, to dziś fundament świadomej i odpowiedzialnej opieki zdrowotnej – taki wniosek płynie z raportu „Health on Demand 2025”, opracowanego przez Mercer.
Z opracowania wynika, że 79% ankietowanych pracowników na całym świecie opóźniało skorzystanie z opieki zdrowotnej. Wśród osób z niepełnosprawnością lub chorobą przewlekłą odsetek ten sięga 90%. Jako przyczynę opóźnienia wskazywano najczęściej koszty (28%) i długi czas oczekiwania (27%).
– To niepokojące dane, nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego, ale i z perspektywy przedsiębiorców. Opóźnianie podjęcia leczenia przez pracownika może wiązać się z konkretnym ryzykiem operacyjnym i finansowym dla pracodawcy. Pracownik, który nie podejmuje leczenia z powodu kosztów lub braku dostępu do świadczeń, w dłuższej perspektywie jest narażony na pogorszenie stanu zdrowia i konieczność dłuższych absencji – komentuje Aneta Żelazny, menedżerka do spraw rozwoju biznesu epruf, operatora rozliczeniowego w ramach ubezpieczeń lekowych i programów zdrowotnych.
Ekspertka zwraca uwagę, że nie bez znaczenia jest także poczucie bezpieczeństwa finansowego pracowników: 83% badanych posiadających ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez pracodawcę deklaruje, że stać ich na opiekę zdrowotną. Dla porównania ten odsetek wynosi jedynie 57% u pracowników nieobjętych opieką zdrowotną w pracy. Pracownicy, którzy są pewni, że stać ich na opiekę zdrowotną, częściej odnoszą sukcesy w pracy (72% w porównaniu do 34%). Z kolei 39% pracowników uznaje ubezpieczenie lekowe za najbardziej przydatny element pakietu zdrowotnego, jednak tylko 25% pracodawców faktycznie je oferuje. – To pokazuje, że potrzeba rynkowa wciąż jest niezaspokojona – podkreśla Aneta Żelazny.
Dlatego w jej ocenie warto zastosować nowe podejście do konstruowania oferty grupowych ubezpieczeń zdrowotnych opierające się na następujących założeniach:
- Każdy pracownik, prędzej czy później, staje przed koniecznością wykupienia leków – niezależnie od wieku, stanowiska czy stylu życia.
- Brak kompleksowej opieki zdrowotnej, takiej, która obejmuje nie tylko dostęp do lekarzy i badań, ale również finansowanie kosztów leków, pogłębia luki zdrowotne wśród pracowników i może sprawiać, że opóźniają skorzystanie z opieki zdrowotnej.
- Ubezpieczenie lekowe rozszerzające ochronę ubezpieczeniową o finansowanie leków powinno być stałym elementem grupowych polis zdrowotnych, zwłaszcza w Polsce, gdzie pacjenci aż 60% kosztów leków pokrywają z własnej kieszeni (źródło danych: GUS).
– W dobie rosnących kosztów świadczeń zdrowotnych, presji inflacyjnej i napięć kadrowych, ubezpieczenia lekowe powinny stać się standardem w pakietach benefitowych oferowanych przez odpowiedzialnych pracodawców. To już nie luksus, a oczekiwana norma – podsumowuje Aneta Żelazny.
Raport „Health on Demand 2025” wydany przez Mercer został oparty na odpowiedziach ponad 18 000 pracowników z 17 rynków.
(AM, źródło: epruf)