Global Data: Rośnie popyt na życie na własnych warunkach

0
199

20 największych giełdowych firm ubezpieczeniowych w 2024 r. nadal prezentowało zdrową dynamikę napędzaną w znacznej mierze wyższymi stopami procentowymi i znacznymi zyskami z inwestycji wynikającymi z korzystnej sytuacji na rynkach akcji. Tempo rozwoju wspierała trwająca transformacja cyfrowa, strategiczna ekspansja na rynki o niskiej penetracji i skuteczne strategie integracji pionowej.

W konsekwencji przeciętna składka zarobiona czołowych 20 globalnych ubezpieczycieli wzrosła r/r o 6,8%. Z tej dwudziestki 18 odnotowało w 2024 r. wzrost składki zarobionej r/r, a szczególnie korzystnie pod względem wzrostu składki zarobionej wypadły amerykańskie Prudential Financial (wzrost o 40%) i Progressive (20,7%).

Murthy Grandhi, analityk profili firm Global Data, komentuje: – W miarę jak świadomość finansowa ludności świata poprawia się, następuje wyraźnie widoczne przesunięcie zachowań konsumenckich w kierunku bardziej proaktywnego planowania finansowego. Ten trend jest motorem wzrostu popytu na produkty, które integrują ubezpieczenia z oszczędzaniem. Dodatkowo wzrost dochodu rozporządzalnego i ekspansja klasy średniej poszerzają bazę klientów na produkty z dziedziny ubezpieczeń na życie. Co więcej rosnąca niestabilność na rynkach pracy i coraz wyższe koszta opieki zdrowotnej przekonują konsumentów do szukania zindywidualizowanych rozwiązań ubezpieczeniowych, które oferują więcej niż tylko ochronę na z góry ustalonych, sztywnych warunkach.

Z kolei Dai-ichi Life Holdings doświadczył znacznego spadku składki zarobionej – o 13% wskutek spadku sprzedaży w Dai-ichi Frontier Life Insurance Co. Ltd. Drugi japoński podmiot – Japan Post Holdings odnotował 9,3% spadku składek, co wyjaśnia się zmniejszeniem liczby aktywnych polis i wzrostem krótkoterminowych kosztów związanych ze wzrostem pierwszorocznych polis.

Global Data spodziewa się, że globalny sektor ubezpieczeniowy napotka bardziej skomplikowane środowisko operacyjne w 2025 r. Trwające konflikty geopolityczne – wojna w Ukrainie i narastające napięcia na Bliskim Wschodzie – przyczynią się do eskalacji ryzyka politycznego i zmniejszą dostępność pojemności reasekuracyjnej.

Presja inflacyjna utrzyma się, oddziałując zwłaszcza na segmenty ubezpieczeń komunikacyjnych i nieruchomości, prawdopodobnie prowadząc do wzrostu stawek i podniesienia składek.

Zmiany demograficzne, zwłaszcza starzenie się społeczeństwa, podtrzymają długoterminowy popyt na produkty zdrowotne, życiowe i emerytalne. Ubezpieczyciele ze zdywersyfikowanym portfelem korzystający z kompetencji cyfrowych i działający na szeroką skalę pod względem geograficznym będą mieć większą szansę wzrostu na rynkach rozwijających się.

AC