ACCA: Finansistom zostało tylko 5 lat na transformację

0
521

Globalny Raport „Finance evolution: Thriving in the next decade” opracowany przez ACCA oraz Chartered Accountants Australia and New Zealand we współpracy z PwC, na podstawie wniosków od ponad 150 profesjonalistów z sektora finansowego i 2300 odpowiedzi z ankiety, wskazuje, jak muszą zmienić się umiejętności osób pracujących w zespołach finansowych, aby sprostać oczekiwaniom rynku. Retrospektywne raportowanie i tradycyjne podejścia do planowania i prognozowania nie spełniają już potrzeb kluczowych decydentów.

Na podstawie danych z raportu można zauważyć, że do zmiany najlepiej przygotowane są duże organizacje, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż są na etapie opracowywania strategii wdrożenia zmian. Co ciekawe, dane z regionu Europy Środkowo-Wschodniej obejmującego Polskę, pokazują, że pod względem budowania świadomości zmian w organizacji wypada on nieco lepiej niż globalna średnia. W światowej części badania 29% respondentów uznało, że ich organizacja ma pełną wizję przyszłości funkcjonowania zespołów finansowych w przedziale od trzech do pięciu lat, a 37% – że firma jest częściowo przygotowana na nadchodzące zmiany. W naszym regionie na pełne przygotowanie wskazuje 25% badanych, ale już częściowe zaznajomienie się z tematem zadeklarowało 46% ankietowanych.  

– Cieszy mnie wysoka świadomość dyrektorów finansowych naszego regionu o konieczności transformacji funkcji finansowych. Ważne jest skupienie się na budowaniu zaufania do informacji przekazywanych zarówno wewnątrz organizacji, w ramach raportowania zarządczego, jak i do zewnętrznych interesariuszy, chociażby w ramach raportowania zrównoważonego rozwoju. Dane i informacje przygotowywane przez ekspertów finansowych mają przede wszystkim wspierać w podejmowaniu dobrych decyzji biznesowych w dynamicznym otoczeniu gospodarczym, służyć budowaniu scenariuszy w celu oceny wielu czynników, wpływających na wyniki firmy. Muszą zatem być wiarygodne i umożliwiać spojrzenie w przyszłość oraz dobrą ocenę szans i zagrożeń. Głównym zadaniem CFO staje się zatem dzisiaj budowanie kultury organizacji nastawionej na innowacje, dobrą komunikację i motywowanie zespołu do szukania nowych sposobów pracy oraz szerzenie idei szerokiego wykorzystania technologii w całej firmie i wzmacnianie kompetencji w kontekście zarządzania zmianą – mówi Michał Mastalerz, prezes zarządu PwC Polska.

Specjaliści z zakresu finansów podnoszą wiele obaw dotyczących tego, jak obecnie traktowane są zespoły finansowe w organizacjach oraz jak może to wpłynąć na przyszłość tych działów w nadchodzącej dekadzie. Na brak jasności co do tego, jaką wartość działy finansowe mogą wnieść do biznesu, wskazało 38% ankietowanych. 32% zaznaczyło, że finanse są postrzegane głównie jako centra kosztów.

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie?

W obliczu wdrażania na szeroką skalę sztucznej inteligencji 30% badanych uznało, że technologie, z jakich korzystają w swojej organizacji, nie odpowiadają na potrzeby zespołu. Równocześnie 71% wszystkich respondentów i 81% w odpowiadających na ankietę w Europie Środkowo-Wschodniej wskazuje, że sztuczna inteligencja będzie w najbliższych latach przyjaznym narzędziem do eksploracji i analizy danych. Nowe technologie, takie jak uczenie maszynowe i zaawansowana analityka danych pomagają zespołom finansowym redukować zadania manualne, przyśpieszać pracę i być postrzeganymi jako kluczowi twórcy wzrostu, a nie jedynie osoby zajmujące się liczbami. Rola finansów rozszerzyła się również o przewodzenie w tworzeniu długoterminowej wartości, w tym w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

– Ewolucja roli CFO do szerszego spektrum obowiązków jako Chief Value Officer jest coraz bardziej widoczna wśród firm świadomych konieczności zmian. Wyniki raportu pokazują kierunek rozwoju, który w ciągu najbliższych lat zweryfikuje, jak będą wyglądały struktury organizacyjne w firmach oraz jakie role zostaną przypisane specjalistom z zakresu finansów. Specjaliści, którzy będą mogli zaprezentować szerszą perspektywę i służyć wiedzą z zakresu zrównoważonego rozwoju, raportowania i analizy danych finansowych w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji, będą mieli możliwość zwiększenia swojej pozycji w organizacji – mówi Agnieszka Jarosz, Head of Northern and Eastern Europe ACCA.

Raport wskazuje także na deficyty umiejętności wśród osób już pracujących w działach finansowych oraz na rynku talentów. Największe braki zauważono w obszarze umiejętności cyfrowych (52%), eksploracji i analizy danych oraz zrównoważonego rozwoju (po 47%). W obszarze obejmującym Polskę brak wiedzy dotyczącej rozwiązań zrównoważonego rozwoju wskazało 55% ankietowanych, co było najwyższym wynikiem spośród wszystkich odpowiedzi. Zdaniem autorów raportu powyższe dane są wyraźnym wezwaniem do działania: zespoły finansowe muszą przyjąć nowe technologie, rozwijać kluczowe umiejętności w obszarach cyfrowych i zrównoważonego rozwoju oraz zachować najwyższe standardy. Wraz ze wzrastającym zaufaniem do technologii i danych utrzymanie silnych podstaw etycznych jest kluczowe do budowania i utrzymania zaufania.

(AM, źródło: Come Creations Group)