Allianz Trade: Jak zapobiec gaz-armagedonowi i zapewnić prawidłowy przebieg transformacji

0
674

Gwałtownie rosnące ceny gazu pogarszają i tak już tragiczną sytuację: do czerwca 2022 roku liczba gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym w UE28 wzrosła o ponad +50%. Ale najgorsze wciąż przed nami – uważają eksperci Allianz Trade.

Z analiz ubezpieczyciela wynika, że nadciągające niedobory gazu mogą spowodować wzrost cen detalicznych o 200%, co do końca roku doprowadzi np. do potrojenia odsetka niemieckich gospodarstw domowych mających trudności z opłaceniem rachunków za energię do 8,4%.

Ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych w strefie euro

źródła: Indeks Cen Energii dla Gospodarstw Domowych, Dział Analiz Allianz.

Odsetek ludności zalegającej z opłatami za media

źródła: Indeks Cen Energii dla Gospodarstw Domowych, Eurostat, Trading Economics, EPOV, Dział Analiz Allianz.

W ocenie Allianz Trade wdrożone środki zaradcze, takie jak obniżki podatków i limity cenowe, mają poważne słabości, których jedną z najpoważniejszych jest osłabienie motywacji do oszczędzania energii. Analitycy ubezpieczyciela uważają, że lepszym podejściem może być system podwójnych cen. Pozwalałby on każdemu gospodarstwu domowemu na zakup określonej z góry ilości energii do zasilania domu po cenie regulowanej, podczas gdy wszelkie dalsze potrzeby energetyczne musiałyby być zaspokajane po cenie rynkowej.

Poza pierwszą płaszczyzną doraźnych środków kryzysowych, potrzebna jest nowa umowa społeczna, która pozwoliłaby złagodzić regresywne skutki polityki klimatycznej i zabezpieczyć zieloną transformację. Z analiz Allianz Trade wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie nowego świadczenia, w rodzaju „dodatku na zakup energii”, jednak z pewną modyfikacją: płatność (całkowita kwota lub mniejsze kwoty) byłaby dokonywana na tak zwane „konto oszczędności energii”, tzn. kwoty nie byłyby wykorzystywane, ale (częściowo) oszczędzane. Oszczędności takie byłyby uzupełniane przez państwo. W ten sposób można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, powodując zmianę zachowań w kierunku obniżenia zużycia energii oraz gromadzenie rezerw finansowych przez gospodarstwa domowe o niskich dochodach.

(AM, źródło: MultiAN)