W 2022 roku opublikowanych zostało 2625 orzeczeń o niewypłacalności polskich firm. Eksperci Allianz Trade prognozują, że w 2023 r. ich liczba wzrośnie do 2890.
Ubezpieczyciel ocenia, że perspektywy dla polskich przedsiębiorców nadal nie są dobre. Z jednej strony stoją oni wobec takich wyzwań, jak wysokie ceny energii, naruszone łańcuchy dostaw, ryzyko geopolityczne, zacieśnianie polityki fiskalnej w obliczu inflacji, spadki popytu i podaży. Do tego, zdaniem Allianz Trade, dodać trzeba wyższe koszty pracy (presja na płace związana z bezprecedensową inflacją, a także wzrost płacy minimalnej) oraz finansowania.
Będzie trudniej niż w 2022 r.
Eksperci ubezpieczyciela podkreślają, że w 2022 r. przedsiębiorstwa wykazały odporność zarówno pod względem przychodów, jak i rentowności dzięki temu, że ich zasoby gotówkowe były wysokie, a silny popyt łączył się ze znaczną siłą cenową. Jednak w ich ocenie szok związany ze stopami procentowymi oraz wyższe koszty wynagrodzeń mogą doprowadzić do wstrząsu związanego z rentownością. Allianz Trade przypomina, że poprzedni rok zakończył się absolutnym rekordem. Liczba niewypłacalnych polskich firm wzrosła aż o 20% r/r i tylko w ostatnim kwartale była wyższa niż średniorocznie w skali ostatniego dziesięciolecia, czyli w okresie przedpandemicznym.
Tempo wzrostu zostanie utrzymane
W obecnym roku ubezpieczyciel spodziewa się utrzymania wzrostu niewypłacalności na dwucyfrowym poziomie – o minimum 10–12%. Wśród przyczyn Allianz Trade wskazuje niską rentowność (wysokie koszty i brak możliwości przeniesienia ich w pełni na nabywców) oraz mniejszy popyt, zarówno na towary inwestycyjne, jak i konsumpcyjne. Również wyższa inflacja, a w ślad za nią wyższe oprocentowanie i koszty kredytów oraz ograniczenie ich dostępności przyczyniły się do wzrostu ryzyka dla przedsiębiorstw, głównie w takich sektorach jak: budownictwo, transport, telekomunikacja, maszyny i urządzenia, handel detaliczny, RTV/AGD, motoryzacja, tekstylia.
Koniec kryzysu? Raczej nie
Allianz Trade prognozuje, że 2023 nie będzie ostatnim rokiem kryzysu, przynajmniej od strony cen energii. Ubezpieczyciel zakłada, że jej wysokie ceny utrzymają się przez 2 lata. Następna zima może być dużo bardziej problematyczna, ponieważ widać na horyzoncie kryzys podaży gazu. Ponieważ w 2023 r. aktywność gospodarcza gwałtownie spowolni, Allianz Trade spodziewa się, że NBP rozpocznie łagodzenie polityki pieniężnej około połowy roku.
(AM, źródło: Multi AN)