Rosnące zainteresowanie długowiecznością i zdrowiem spowoduje zdecydowany wzrost zapotrzebowania na produkty ubezpieczeniowe oferujące w swoim zakresie profilaktykę. Zmieni się także postrzeganie roli benefitów pracowniczych w organizacjach. Na znaczeniu zyskują kwestie wykorzystywania sztucznej inteligencji w pracy brokera, a także precyzji informacji i przejrzystości w komunikacji na linii ubezpieczyciel – wskazują eksperci Aon Polska w analizie najważniejszych globalnych trendów konsumenckich prognozowanych w raporcie Euromonitor International „Top global consumer trends 2025”, przeprowadzonej z perspektywy brokera ubezpieczeniowego.
Długowieczność zwiększa zainteresowanie profilaktyką
Raport wskazuje, że konsumenci coraz mocniej koncentrują się na dbaniu o długie życie w dobrym zdrowiu, stawiając na profilaktykę i produkty rozwiązujące konkretne problemy zdrowotne. W ocenie Aon Polska rosnące zainteresowanie długowiecznością i zdrowiem może spowodować zdecydowany wzrost zapotrzebowania na produkty ubezpieczeniowe oferujące w swoim zakresie profilaktykę.
– Z jednej strony widzimy umacniający się trend nastawienia na długowieczność, z drugiej słabnącą kondycję służby zdrowia przy jednoczesnym starzeniu się społeczeństwa. Prewencja nabiera w związku z tym coraz większego znaczenia i rynek ubezpieczeniowy powinien skierować uwagę na ten element oferty. Wśród klientów widać rosnącą popularność działań profilaktycznych. Nie spada również zainteresowanie produktami pomagającymi dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Pracodawcy zaczynają jednak szukać produktów celowanych w konkretne potrzeby, a nie od wszystkiego i dla wszystkich, z których ostatecznie korzysta tylko niewielka grupa pracowników – mówi Katarzyna Nalepa, Practice Director Health & Benefits Aon Polska.
Racjonalne podejście do finansowania benefitów
Według Euromonitora konsumenci coraz większą uwagę zwracają na to, by kupowane przez nich produkty i usługi przynosiły oczekiwaną wartość (68% zmieniło swoje nawyki zakupowe w odpowiedzi na niepewność ekonomiczną). Jednocześnie budżety firmowe na tego rodzaju benefity są coraz bardziej obciążone, co skłania pracodawców do poszukiwania innych rozwiązań, zabezpieczających potrzeby zdrowotne pracowników. Dotyczy to nie tylko opieki zdrowotnej. Potrzebę mniej kosztownych rozwiązań w zakresie benefitów pracowniczych, przy jednoczesnym możliwie największym zabezpieczeniu dobrostanu kadry, Aon określił trendem nr 1 w HR już w 2024 roku. Koszty powinny być racjonalnie skalkulowane, pozwalając pracodawcom i pracownikom dobrać produkty według swoich potrzeb, bez konieczności znacznego rozszerzenia budżetu.
Ekologia – realne działania, nie deklaracje
Kolejnym trendem, który także wpłynie w tym roku na rynek ubezpieczeń, jest „ekoLogika”. Konsumenci dokonują wyborów z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko. 48% z nich uważa, że bycie ekologicznym nie powinno ograniczać się do oświadczeń producenta, ale musi być poparte realnymi działaniami. Na znaczeniu zyskują również aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem oraz wpływem na społeczność zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Firmy ubezpieczeniowe mają tutaj szerokie pole do działania – od proponowania produktów promujących proekologiczne zachowania (np. dojazd do pracy na rowerze) po zaangażowanie w inicjatywy społeczne (jak edukacja) i własne projekty ukierunkowane na zrównoważony rozwój.
Precyzja informacji i jasna komunikacja
Dążenie do minimalizowania czasu poświęconego na analizę opcji oraz poszukiwanie optymalnych rozwiązań staje się dla konsumentów priorytetem. Na znaczeniu zyskuje prostota oraz precyzja informacji. W kontekście rywalizacji o uwagę klienta kluczowa staje się jasna i zoptymalizowana komunikacja.
– Wyzwanie jest ogromne, tym bardziej że wymóg prostoty i przejrzystości spotyka się tutaj z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego i innych instytucji dbających o bezpieczeństwo konsumentów. Komunikacja jest jednym z kluczowych aspektów przy budowaniu i realizacji strategii benefitowych dla naszych klientów. Jeżeli pracownicy nie będą mieli wiedzy o korzyściach, jakie oprócz wynagrodzenia oferuje im pracodawca, nie będą ich doceniać, ani tym bardziej brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej zmianie miejsca pracy – wyjaśnia Katarzyna Nalepa.
AI tak, ale etyczna i pod kontrolą
Sztuczna inteligencja w ostatnich latach stawiana była na piedestale. Jednak w miarę jej rozwoju i coraz szerszego zastosowania konsumenci zaczynają zauważać także jej ograniczenia. Chociaż nadal doceniają korzyści płynące z AI, cenią również przejrzystość i nadzór człowieka.
W ocenie ekspertów Aon Polska firmy ubezpieczeniowe mogą wykorzystać tę technologię np. do wykrywania oszustw, spersonalizowania rekomendacji polis i obsługi klienta, ale muszą zapewnić przejrzystość w jej użyciu i utrzymać ludzkie punkty kontaktowe dla złożonych zapytań. Widać jednoznacznie, że wszelkiego rodzaju boty mogą znacząco przyspieszyć wykonywanie prostych, powtarzalnych działań. Już teraz ubezpieczyciele wykorzystują AI do likwidacji najprostszych roszczeń.
– Już wkrótce dowiemy się, w jakim stopniu światowe trendy konsumpcyjne wpłyną na nasz rynek benefitowy. Można jednak przewidywać, że rosnące zainteresowanie zdrowiem i długowiecznością spowoduje zwiększenie popytu na rozwiązania mające charakter prewencyjny. Wzrastające koszty sprawią, że konsumenci będą skrupulatnie analizować dostępne oferty, a pracodawcy szukać rozwiązań zminimalizowania tych wzrostów. Priorytetem pozostanie zrównoważony rozwój, lecz klienci będą oczekiwać konkretnych dowodów odpowiedzialności ze strony firm. Z kolei wzrost zastosowania sztucznej inteligencji będzie wymagał utrzymania transparentności i etycznego postępowania, aby zachować zaufanie klientów. Dlatego już teraz cały rynek benefitów pracowniczych powinien zastanowić się, jak odpowiedzieć na ewoluujące potrzeby zarówno konsumentów, jak i firm ich zatrudniających – podsumowuje Katarzyna Nalepa.
(AM, źródło: Brandscope)