Aon: Polskie firmy najbardziej boją się zmian cen towarów lub braku ich dostępności

0
642

Zmiany cen towarów/brak dostępności materiałów, spowolnienie gospodarcze oraz zakłócenia w procesie dystrybucji lub łańcuchu dostaw – to trzy najważniejsze ryzyka dla polskich przedsiębiorców zidentyfikowane w „Globalnym Badaniu Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeniami” przeprowadzonym przez Aon.

Tegoroczny raport został zaprojektowany w ten sposób, aby sprawdzał największe obawy dotyczące zagrożeń biznesowych w kontekście wielu obszarów i branż. Analiza wyników badania umożliwia organizacjom optymalizację zarządzania ryzykiem oraz konkurowanie w zmiennym środowisku biznesowym. Odpowiedzi ankietowanych wyraźnie pokazują, że firmy zmagają się z nowymi ryzykami oraz podkreślają różnice w opiniach na temat tego, jak szeregować zagrożenia pod względem ważności oraz jak na nie reagować.

Top 10 ryzyk w Polsce

  1. Ryzyko zmian cen towarów/brak dostępności materiałów
  2. Spowolnienie gospodarcze
  3. Zakłócenia w procesie dystrybucji lub łańcuchu dostaw
  4. Należności handlowe/płatności kontrahentów
  5. Przerwa w prowadzeniu działalności
  6. Wzrost konkurencji
  7. Tempo zmian czynników rynkowych
  8. Zmiany regulacji prawnych
  9. Brak odpowiedniej kadry na rynku
  10. Cash flow/ryzyko płynności finansowej

Aon zauważa, że polska lista zagrożeń w dużej mierze pokrywa się z rankingiem globalnym. Mimo to jednak w naszym kraju wśród niedoszacowanych ryzyk znalazły się ataki cybernetyczne/naruszenie danych (globalnie na 1. miejscu, w Polsce na 18.), utrata reputacji (nr 5 vs. nr 14), ryzyko pandemii/kryzysu zdrowotnego (nr 7 vs. nr 11) oraz niezdolność do wdrażania innowacji/odpowiedzi na potrzeby klientów (nr 10 vs. nr 20). Dlatego autorzy badania radzą porównać lokalne rezultaty z odpowiedziami przedsiębiorców z innych krajów, a także wziąć pod uwagę ryzyka wskazane jako najważniejsze w perspektywie trzech najbliższych lat. Z analizy odpowiedzi polskich przedsiębiorców wynika, że jeśli chodzi o przyszłość, obawiają się oni ryzyka związanego z pandemią czy kryzysem zdrowotnym.

Top 10 ryzyk przyszłości w Polsce

  1. Ryzyko zmian cen towarów/brak dostępności materiałów
  2. Spowolnienie gospodarcze
  3. Należności handlowe/płatności kontrahentów
  4. Przerwa w prowadzeniu działalności
  5. Tempo zmian czynników rynkowych
  6. Zmiany regulacji prawnych
  7. Ryzyko pandemii/kryzysu zdrowotnego
  8. Zakłócenia w procesie dystrybucji lub łańcuchu dostaw
  9. Wzrost konkurencji
  10. Cash flow/ryzyko płynności finansowej

O badaniu:

„Globalne Badanie Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeniami” zostało przeprowadzone przez Aon po raz siódmy od 2007 roku. W badaniu wzięło udział 2344 respondentów z 60 krajów.

(AM, źródło: Aon)