Bezpieczeństwo tkwi w szczegółach

0
1245

Zadbane budynki, nowoczesne maszyny oraz obfite zbiory to wyznaczniki dobrze prosperującego gospodarstwa rolnego. Wraz z dynamicznym rozwojem rolnictwa wzrasta potrzeba właściwego zarządzania ryzykiem, opartego między innymi na precyzyjnie dobranej ofercie ubezpieczenia.

Podstawą są oczywiście obowiązkowe ubezpieczenia budynków rolniczych, których obligatoryjność posiadania reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 r. Określa ona między innymi zakres ochrony ubezpieczeniowej. Jedną z jej pozytywnych cech jest niewielka liczba wyłączeń z zakresu odpowiedzialności.

Natomiast katalog ryzyk w porównaniu do proponowanych ubezpieczeń dobrowolnych i ich definicje posiadają pewne ograniczenia. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oferuje możliwość ich rozszerzenia w ramach pakietu ubezpieczeń dobrowolnych „Bezpieczna Zagroda”.

Więcej niż obowiązek

Optymalnym rozwiązaniem, coraz częściej wybieranym przez naszych członków, jest uzupełnienie ubezpieczenia obowiązkowego o ochronę na wypadek szkód powstałych w wyniku: silnego wiatru, przepięcia, przenikania wody z gruntu czy zalania.

Dodatkowy zakres to nowy katalog ryzyk nieujętych w ustawie oraz inne podejście do ich definiowania. Doskonałym przykładem jest huragan oraz opad śniegu. W ustawie ryzyka te określone są szczegółowymi parametrami, natomiast w zakresie dodatkowym bierzemy pod uwagę wystąpienie danego zjawiska oraz rozmiar szkody, jaką spowodowało.

Opracowując program ochrony dla gospodarstwa, warto przypomnieć o obowiązkach związanych z posiadaniem nieruchomości. Do najważniejszych należą konserwacja posiadanych budynków, regularne, coroczne przeprowadzanie przeglądów kominiarskich oraz czyszczenie przewodów kominowych czy odśnieżanie dachu i usuwanie sopli.

Ogrodzenia, silosy, bramy

Obowiązujący w Polsce system prawny nie nakłada obowiązku ubezpieczenia budowli. Natomiast stanowią one ważny element składników majątkowych gospodarstwa. W TUW „TUW” w ramach budowli ubezpieczamy zarówno obiekty małej architektury, jak i wiaty, ogrodzenia, bramy, instalacje fotowoltaiczne oraz silosy, które zyskały w tym roku na popularności ze względu na dostępny program dofinansowania poprawy infrastruktury magazynowej w gospodarstwach.

Ochrona na terenie całego gospodarstwa

Kolejnym ważnym elementem, który powinien zostać objęty ochroną jest ubezpieczenie mienia, zarówno wykorzystywanego w życiu prywatnym, jak i związanego z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W pakiecie „Bezpieczna Zagroda” oferowanym przez TUW „TUW” obejmuje ono: ziemiopłody, zwierzęta gospodarskie, sprzęt rolniczy oraz materiały i zapasy.

Jest to ubezpieczenie zawierane w systemie na pierwsze ryzyko, nie ma więc obowiązku podawania jednostkowych wartości poszczególnych jego elementów. Wyjątkiem są maszyny rolnicze o dużej wartości, które można objąć ochroną również podczas używania ich do prowadzenia prac polowych.

W ramach rozszerzenia ubezpieczenia mienia możemy objąć ochroną słomę i siano składowane w stogach na terenie gospodarstwa rolnego od szkód powstałych w wyniku pożaru. Przy ich ustawianiu należy przestrzegać Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2023 poz. 822).

OC – kluczowy element ochrony

Rolnictwo jest gałęzią gospodarki trudną i odpowiedzialną, a prace w gospodarstwie wykonywane są o różnych porach dnia i w różnych porach roku.

Posiadacze gospodarstw rolnych mają ustawowy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ochroną ubezpieczeniową objęty jest rolnik, osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub pracujące w jego gospodarstwie rolnym.

Według informacji podanych przez MRiRW oraz KRUS (nowy projekt prewencyjny KRUS) – w 2022 r. zgłoszono 11 649 wypadków, do których doszło podczas pracy w gospodarstwach rolnych. Najwięcej przyczyn wypadków stanowi czynnik ludzki (aż 57,2 %).

Z analizy szkód zgłaszanych w TUW „TUW” z obowiązkowego ubezpieczenia OC wynika, że ich najczęstszymi przyczynami są wypadki podczas pracy w gospodarstwach rolnych, zdarzenia związane ze zwierzętami oraz maszynami rolniczymi. Zdarzają się również mniej typowe przypadki, takie jak porażenie prądem osoby trzeciej przez instalację zamontowaną przez rolnika.

W zarządzaniu gospodarstwem rolnym istotnym elementem są działania minimalizujące prawdopodobieństwo powstania wypadku. Jednym z nich jest odśnieżanie chodników wokół posesji i usuwanie śliskości.

Mając na uwadze statystyki, oprócz ubezpieczenia OC warto zapewnić mieszkańcom gospodarstw rolnych ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. W TUW „TUW” można wykupić ją zarówno jako uzupełnienie polisy majątkowej w ramach pakietu „Bezpieczna Zagroda”, jak i przy okazji ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, w tym również ciągnika oraz przyczepy rolniczej.

Oferta dostosowana do aktualnych potrzeb

Ubezpieczenia rolne są wymagającym, ale bardzo satysfakcjonującym sektorem naszej działalności. Pracownicy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” śledzą zmiany zachodzące w rolnictwie i na bieżąco dostosowują ofertę ubezpieczeń do aktualnych potrzeb i oczekiwań rolników.

Paweł Warunek
dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”


Materiał promocyjny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie 02-793, ul. Raabego 13.