BrokerUFG na pierwszej linii frontu walki z fraudami

0
490

Rynek ubezpieczeń od zawsze zmaga się z plagą nadużyć przez nieuczciwych klientów, którzy zaczęli również korzystać ze wsparcia nowych technologii, w tym narzędzi AI. Ostatnie miesiące pokazują wyraźny wzrost liczby nieuczciwych praktyk na rynku ubezpieczeniowym.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oraz agencje coraz częściej wskazują na rosnące zagrożenie związane z wykorzystaniem fikcyjnych tożsamości oraz procederem określanym mianem „case’u włoskiego”. Zjawisko to polega na ubezpieczaniu w Polsce pojazdów, które faktycznie użytkowane są w krajach, gdzie polisy komunikacyjne są znacznie droższe. Jednocześnie pojawiają się coraz liczniejsze przypadki generowania fikcyjnych szkód, do czego wykorzystywane są coraz częściej automatyczne rozwiązania typu claim-boty.

Nowoczesne systemy detekcji fraudów w odpowiedzi na nowe wyzwania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na efektywną walkę z tego typu procederami powstało kilka interesujących rozwiązań, które umożliwiają automatyczną identyfikację potencjalnych nadużyć na wczesnym etapie ich występowania. Przykładem takiego narzędzia jest system BrokerUFG, który wykorzystywany jest w ponad 30% zakładów ubezpieczeń w zakresie wymiany danych z bazami UFG oraz CEPiK.

Dzięki zastosowaniu mechanizmów analitycznych BrokerUFG umożliwia szybkie rozpoznawanie przypadków, które powinny wzbudzić szczególną czujność. Proces ten bazuje na porównywaniu zapytań do baz danych z istniejącymi rejestrami zawierającymi m.in. numery REGON czy PESEL, jak również wewnętrznymi listami generowanymi automatycznie na podstawie zaawansowanej analizy dotychczasowych przypadków. System zapewnia jednocześnie możliwość samodzielnej edycji parametrów przez zakłady ubezpieczeń, które mogą indywidualnie dostosować między innymi zakres alertów i adresatów powiadomień.

Współdzielenie danych i centralna rola UFG

Istotnym elementem jest również możliwość wymiany informacji pomiędzy zakładami na temat zidentyfikowanych przypadków fraudowych, co zwiększa skuteczność działań prewencyjnych. Ważną rolę w tym procesie odgrywa UFG, poszerzając zakres ustawowo gromadzonych i udostępnianych informacji o kolejne projekty, między innymi FOTO.

W obliczu narastającego problemu fikcyjnych szkód, w tym generowanych przez claim-boty, zakłady ubezpieczeń potrzebują narzędzi umożliwiających wnikliwą analizę zgłaszanych roszczeń. W odpowiedzi na to wyzwanie BrokerUFG umożliwia przeprowadzenie analizy materiałów wizualnych – zdjęć oraz filmów – jak również treści zgłoszeń pod kątem ich autentyczności, identyfikując przypadki, gdzie materiały mogły zostać wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Case włoski i fikcyjne tożsamości

Wyzwaniem pozostaje przeciwdziałanie przypadkom określanym jako „case włoski”, czyli ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego w Polsce, a na stałe wykorzystywanego za granicą. BrokerUFG zapewnia opcję sygnalizacji potencjalnych przypadków tego zjawiska przy każdym zapytaniu, co może być użyte już na etapie taryfikacji polis oraz umożliwia analizę w trybie offline, obejmującą polisy zawarte wcześniej.

Kluczowym wyzwaniem pozostaje również identyfikacja fikcyjnych tożsamości. Warto zaznaczyć, że w perspektywie zmian regulacyjnych, które umożliwią zakładom ubezpieczeń bezpośredni dostęp do rejestru PESEL, pojawi się również możliwość weryfikacji ważności numerów PESEL. Umożliwi to odmowę zawarcia polisy osobom posługującym się fikcyjnymi danymi, a funkcjonalność będzie również dostępna w BrokerUFG.

Zmiany w BrokerUFG implementowane są w sposób przyrostowy, co nie wymaga dodatkowych integracji po stronie zakładów. Dopóki nie będzie możliwości bezpośredniej weryfikacji numerów PESEL, pozostają sposoby pośrednie, bazujące na obecnych rejestrach, co już teraz oferuje BrokerUFG.

Ekspercka analityka jako fundament prewencji

Wreszcie, rosnące znaczenie zyskuje także możliwość prowadzenia zaawansowanych analiz eksperckich, bazujących na różnorodnych parametrach uzyskiwanych z baz danych, takich jak UFG czy CEPiK. Celem tych analiz jest nie tylko dokładniejsza taryfikacja ryzyka, ale również efektywne wykrywanie wszelkich form nadużyć i zapobieganie im na możliwie wczesnym etapie. Takie działania wpisują się w szerszy trend współpracy branży ubezpieczeniowej na rzecz skuteczniejszej walki z fraudami, co przynosi korzyści zarówno zakładom ubezpieczeń, jak i całemu rynkowi.

Przemysław Czapliński
ekspert biznesowy i merytoryczny ds. UFG w Intana sp. z o.o.