Co mogą ubezpieczenia wobec wyzwań w rolnictwie?

0
792

Zmiany klimatu, inflacja to tylko wybrane wyzwania, z którymi mierzą się ostatnio zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa rolne. Chcąc być partnerem dla rolników, firma ubezpieczeniowa powinna wprowadzać rozwiązania, które wspierają ich w zarządzaniu ryzykiem w tych warunkach.

Zmiany klimatyczne

W ostatnich latach mamy do czynienia z intensyfikacją gwałtownych i zaskakujących zjawisk pogodowych w całej Europie. Przyczyną tych zdarzeń jest ocieplenie klimatu, a przewidywania naukowców są zgodne – musimy być przygotowani na zwiększenie intensywności, jak i częstotliwości wybranych zjawisk atmosferycznych, np. wichur, gradów, skrajnych temperatur w nietypowych okresach w roku.

Zaczynamy od ryzyk gradowych i deszczów nawalnych w latach 2006–2019. W 2019 r. odnotowano ponad 3 tys. raportów gradowych oraz prawie 4 tys. raportów deszczów nawalnych, które stanowią większe zagrożenie. Mogą one powodować między innymi tzw. powodzie błyskawiczne. Jest to rodzaj powodzi związanej z szybkim zalaniem nisko położonych obszarów po gwałtownej burzy czy deszczu nawalnym. Wówczas ziemia nie nadąża wchłaniać zbyt szybko gromadzącej się wody. Woda wzbiera i, nabierając pędu, spływa w dół. Po drodze zabiera wszystko, co nie jest w stanie oprzeć się jej sile. W środkowej Europie widzimy duże nasycenie występowania zjawiska deszczów nawalnych w kilku ostatnich latach.

Kolejne zjawisko – tornada. Nie są zbyt popularne w Polsce i raczej występują lokalnie, a w całej Europie takich zdarzeń w 2019 r. było tylko 792. Obserwujemy natomiast duże nasycenie występowania huraganów, zwłaszcza na terenie naszego kraju. W 2019 r. odnotowano ponad 12 tys. raportów huraganowych, a w 2006 r. było ich tylko kilkaset. Pokazuje to, jak gwałtownie wzrasta liczba tych niebezpiecznych zjawisk.

Te gwałtowne zdarzenia pogodowe mogą spowodować wiele szkód w gospodarstwach rolnych, a wraz z ich intensyfikacją rolnicy są narażeni na coraz większe straty. Nie można założyć, że te niebezpieczeństwa występują tylko między wiosną i jesienią, jak przywykliśmy. Także zimą pojawiają się np. szkody huraganowe. Chociażby w tym roku – od 17 do 24 lutego 2022 r. otrzymaliśmy ponad 5 tys. zgłoszeń szkód spowodowanych przez huragany.

Rolnicy nie mogą zapanować nad pogodą, ale mogą rozsądnie zarządzać ryzykiem swojego gospodarstwa. Jednym ze sposobów jest odpowiednie zabezpieczenie majątku polisą z przemyślanym i dopasowanym zakresem ubezpieczenia, żeby w razie szkody otrzymać pełne odszkodowanie.

Źródło: https://stat.gov.pl/

Inflacja

Kolejnym wyzwaniem w ostatnim czasie jest inflacja, która powoduje nie tylko wzrost kosztów produkcji rolnej, ale i zwiększa potencjalne straty ponoszone przez rolników w przypadku zajścia zdarzeń, takich jak właśnie huragany czy powodzie.

Producenci rolni zmagają się z problemem wysokich kosztów energii, upraw, hodowli zwierząt, pasz, nawozów, paliw czy na przykład materiałów budowlanych, które są niezbędne do odtworzenia majątku po szkodzie. Wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej w sierpniu 2022 r. był o 13,8% wyższy niż w roku poprzednim.

Ma to znaczący wpływ na ubezpieczenia majątku rolników. Dlatego w Generali Agro podjęliśmy decyzję o podniesieniu sugerowanych sum ubezpieczenia budynków rolnych w naszym systemie. Jednocześnie zachęcamy naszych partnerów do urealnienia sum ubezpieczenia budynków. Jest to szczególnie ważne przy polisach wznawianych co roku od wielu lat, gdzie początkowo ustalone sumy ubezpieczenia nie odpowiadają już aktualnym wartościom. Urealnienie sum ubezpieczenia ma kolosalne znaczenie po wystąpieniu szkody, by odszkodowanie pokryło wszystkie koszty naprawy.

Warto również podkreślić potrzebę kompleksowego ubezpieczenia majątku klienta, nie tylko w zakresie obowiązkowym, ale z rozszerzeniem o ryzyka dobrowolne w ramach polisy ubezpieczenia gospodarstwa rolnego.

Aby zachęcić rolników do kompleksowego ubezpieczenia, przygotowaliśmy dla nich specjalny system rabatowy – Agro Program. W ramach programu klient zbiera punkty za zawarte polisy, które może wykorzystać przy zawieraniu kolejnych polis, obniżając w ten sposób kwotę składki. Rabat obowiązuje na ubezpieczenia dla rolników, czyli gospodarstwa rolnego, maszyn rolniczych czy np. upraw, ale również np. przy ubezpieczeniu odnawialnych źródeł energii, agro firmy czy koni.

Nieszczęśliwe wypadki

Kolejny element to wypadki. Znaczny postęp automatyzacji i mechanizacji prac w rolnictwie to z jednej strony coraz nowocześniejsze gospodarstwa. Jednak więcej maszyn to także więcej wypadków przy ich obsłudze. Jak wynika z danych podanych przez KRUS, w 2021 r. rolnicy zgłosili 12 088 wypadków, czyli o 10% więcej niż w roku 2020.

Dlatego, by zapewnić klientowi najlepszą ochronę nie tylko majątku, ale również zdrowia, oprócz ubezpieczenia NNW zdecydowaliśmy się w Generali Agro wprowadzić ubezpieczenie usług medycznych dla rolników. W ramach tego ubezpieczenia, po nieszczęśliwym wypadku, ubezpieczony może skorzystać z konsultacji ze specjalistami, badań diagnostycznych czy – tak ważnych w przypadku urazów – zabiegów rehabilitacji.

Rolnik jest automatycznie obejmowany ochroną ubezpieczenia usług medycznych, jeśli ubezpieczy gospodarstwo rolne wraz z budynkami, a przynajmniej jeden z tych budynków będzie ubezpieczony w wariancie all risks (od wszystkich ryzyk). Co ważne, ochroną objęty jest nie tylko ubezpieczony rolnik, ale również jego najbliżsi, którzy pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Podsumowanie

Przyroda, uwarunkowania społeczno-polityczne, ale też losowość zdarzeń w znaczący sposób wpływają na funkcjonowanie każdego z nas, naszych biznesów i codzienności. Prowadzenie działalności rolnej jest w szczególny sposób narażone na działanie czynników zewnętrznych, na które właściciel nie ma wpływu.

W celu zapewnienia ciągłości prac, by nie generować kosztotwórczych przestojów, niezbędne jest świadome zarządzanie ryzykiem, którego ubezpieczenia są ważnym filarem.