W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło 5576 polskich przedsiębiorstw. Eksperci Coface podkreślają, że ta rekordowa jak do tej pory liczba jest o 19% wyższa niż w 2023 r., choć z drugiej strony dynamika przyrostu nieznacznie wyhamowała i po raz pierwszy od 2019 r. spadła poniżej 20%.
W 2024 r. niemal we wszystkich branżach odnotowano wzrost liczby postępowań upadłościowych. Wyjątkiem jest rolnictwo, gdzie miał miejsce spadek o 21%. Jest to jednocześnie najniższy wskaźnik od 4 lat w tym sektorze. Największa dynamika widoczna była w budowlance i transporcie. W branżach tych wzrosty sięgnęły odpowiednio 40% i 38%.
– W 2024 roku zarejestrowano 751 przypadków restrukturyzacji lub upadłości wśród krajowych przewoźników. Niepokojący jest również fakt, że udział firm transportowych w całkowitej puli ogłoszonych niewypłacalności stale wzrasta – w 2023 roku było to 11,6%, a w 2024 r. już 13,5% – mówi Barbara Kamińska, dyrektorka Działu Oceny Ryzyka Coface. – Sytuacja branży transportowej pozostaje niezwykle trudna. Wciąż obserwujemy wysoką częstotliwość zgłoszeń przeterminowanych płatności w transporcie, a w połowie minionego roku doszło także do otwarcia postępowania sanacyjnego przez PKP Cargo. Ponadto nasz kraj jest liderem w transporcie europejskim i dotkliwie odczuwa spowolnienie gospodarcze m.in. w Niemczech oraz rosnącą konkurencję przewoźników z południa kontynentu i Ukrainy – dodaje.
Budowlanka w dołku
Z problemami w 2024 roku borykała się również branża budowlana. W sektorze tym niewypłacalność ogłosiło 895 firm. Alarmujący jest również fakt, że niemal 60% przypadków (525) zgłoszeń niewypłacalności w 2024 dotyczyło budownictwa specjalistycznego. Są to zwykle działające lokalnie jednoosobowe podmioty, najczęściej instalacyjne, remontowe czy ogólnobudowlane, które mają ograniczone możliwości pozyskania kapitału. Eksperci Coface wskazują, że kontynuacja działalności wielu z nich nadal stoi pod znakiem zapytania. Problemem są zwłaszcza presja kosztowa i brak dostatecznej liczby zleceń.
Restrukturyzacje dają nadzieję na przyszłość
Analiza Coface pokazuje, że liczba restrukturyzacji stanowi 93% wszystkich ogłoszonych niewypłacalności. Dysproporcja ta wynika przede wszystkim z upowszechnienia się regulacji prawnych wprowadzonych w ostatnich latach. Ta forma prawna daje nadzieję na powrót do efektywnej działalności firm, które się na nią zdecydowały.
Regionem z największą liczbą niewypłacalności było województwo mazowieckie (972 firmy). Na drugim miejscu niezmiennie plasuje się Śląsk (731), na trzecim zaś Wielkopolska (598). Najwięcej niewypłacalnych podmiotów było wśród przedsiębiorców (4014), znacznie wzrosła także liczba spółek z o.o. (1261) oraz spółek komandytowych (120), które w 2024 roku ogłosiły postępowanie insolwencyjne.
(AM, źródło: Coface)