Colonnade Insurance: Jak ubezpieczenia mogą chronić przed ryzykiem odwołania wydarzeń

0
611

Eksperci Colonnade Insurance zwracają uwagę, że niedawne odwołanie koncertów Taylor Swift w Wiedniu z powodu zagrożenia terrorystycznego przypomina o kluczowej roli, jaką odgrywają ubezpieczenia chroniące przed tego rodzaju ryzykiem.

Ubezpieczyciel podkreśla, że takie polisy, jak oferowane przez niego Event Protect, mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, ograniczając straty finansowe wynikające z nieprzewidzianych okoliczności. W przypadku koncertów Taylor Swift odpowiednie ubezpieczenie mogło zminimalizować skutki finansowe odwołania, pozwalając organizatorom skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom.

– Event Protect to ubezpieczenie, które chroni organizatorów wydarzeń przed skutkami finansowymi ich odwołania z przyczyn od nich niezależnych. Obejmuje ono nie tylko odwołanie, ale również rezygnację, odroczenie, przerwanie, ograniczenie czy przeniesienie  ubezpieczonego wydarzenia – komentuje Katarzyna Boguszewska, specjalistka ds. Ubezpieczeń OC Colonnade Insurance Oddział w Polsce.

Jednym z możliwych rozszerzeń ochrony jest klauzula dotycząca terroryzmu i zagrożenia terroryzmem. – W tym przypadku mówimy o sytuacji, gdy bezprawne działanie, popełnione w celach politycznych, religijnych, ideologicznych lub podobnych, w tym z zamiarem wywarcia wpływu na jakikolwiek rząd i/lub zastraszenia społeczeństwa czy też jego części, jest wymierzone w ubezpieczone wydarzenie lub miejsce ubezpieczenia. Działanie to może mieć miejsce w ciągu 30 dni przed planowaną datą rozpoczęcia wydarzenia lub w trakcie jego trwania. Musi być ono potwierdzone przez właściwe władze jako stwarzające ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia miejsca ubezpieczenia, a także obrażeń ciała lub śmierci osób uczestniczących lub pracujących w tym miejscu, gdyby ubezpieczone wydarzenie miało się odbyć – tłumaczy Katarzyna Boguszewska.

Ekspertka zwraca uwagę, że jeśli w dniach poprzedzających koncert doszłoby do zatrzymania osób podejrzanych o przygotowywanie aktu terroryzmu, np. poprzez posiadanie odpowiednich odczynników chemicznych lub deklarację zamiaru wjazdu samochodem w tłum uczestników, a władze wydałyby jasne oświadczenie, że organizacja koncertu w takich okolicznościach stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników, byłoby oczywiste, że koncert nie może się odbyć.

– W przypadku odwołania lub przełożenia koncertu organizator prawdopodobnie poniesie związane z tym koszty. W takiej sytuacji, jeśli wykupił odpowiednie ubezpieczenie, koszty te mogłyby zostać pokryte przez ubezpieczyciela – dodaje Katarzyna Boguszewska.

(AM, źródło: Colonnade)