Compensa: Niemal trzy czwarte wyjeżdżających na ferie kupuje ubezpieczenie

0
194

Choć ponad połowa uczestników badania „Wyjazdy Polaków na ferie” przeprowadzonego na zlecenie Compensy planuje wyjazd, większość szuka oszczędności – wybiera tańsze hotele lub mniej popularne kierunki. 71% nie wyobraża sobie zimowego wyjazdu bez odpowiedniej polisy.

Zimowy urlop głównie w Polsce

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że w tym roku na ferie planuje wyjechać rekordowy odsetek badanych – aż 53%. To prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, gdy w analogicznym badaniu chęć wyjazdu deklarowało 30% osób. 43% spędzi ferie z rodziną i dziećmi, a 42% z partnerem lub partnerką. Jeśli chodzi o środek transportu, niemal dwie trzecie osób (65%) planuje dotrzeć na ferie samochodem, 21% wybierze pociąg, a 18% samolot. Spośród planujących wyjazd 58% zamierza zorganizować go samodzielnie w Polsce, a 12% wyjedzie za granicę, organizując podróż na własną rękę. Najczęstszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych w trakcie zimy nadal są góry – 40% wskazań.

Porównując odpowiedzi z ostatnich trzech lat, obserwujemy wyraźną zmianę w podejściu Polaków do wydatków. Chociaż nadal spora część planuje ograniczać koszty, systematycznie rośnie odsetek osób, które decydują się przeznaczać większe kwoty na wyjazdy. Warto zauważyć, że coraz mniej Polaków oszczędza na ubezpieczeniu – w tym roku to zaledwie 15% badanych, w 2023 roku było to 17%. To dobra wiadomość, ponieważ świadczy o rosnącej świadomości w zakresie bezpieczeństwa finansowego i korzyści, jakie oferuje posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego podczas pobytu za granicą komentuje Anna Bałuka, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych i menedżerka produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych Compensy.

Na ferie tylko z ubezpieczeniem

Z roku na rok coraz więcej osób wykupuje ubezpieczenie na ferie. W tym roku zamierza to zrobić 71% badanych. W 2024 r. było to 64%, a w 2023 roku – 61%. Najczęściej wskazywanym przez ankietowanych rodzajem ochrony jest NNW (40%). Na drugim miejscu znalazło się OC – wskazuje na nie 25% respondentów. Co piąty badany wymienił ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, w tym ważne ubezpieczenie kosztów transportu do Polski w razie wypadku lub choroby (23%), a ubezpieczenie bagażu – 13%. Wśród planujących zakup ubezpieczenia 38% wybierze sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą w wysokości 20 tys. euro, 20% zdecyduje się na wariant od 20 tys. euro do 40 tys. euro, a 13% sięgnie po ochronę powyżej 40 tys. euro.

– Planując zakup ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, warto dobrze przemyśleć wybór sumy ubezpieczenia. Decyzja aż 38% osób o wyborze najniższej kwoty – do 20 tys. euro – niesie za sobą duże ryzyko. W przypadku poważniejszych zdarzeń zdrowotnych lub konieczności transportu medycznego ta suma może okazać się niewystarczająca i wymagać dopłaty z własnych środków. Dlatego warto rozważyć wyższe sumy ubezpieczenia, które w pełni ochronią osoby wyjeżdżające na zimowy wypoczynek przed niespodziewanymi wydatkami – dodaje Anna Bałuka.

O badaniu

Badanie przeprowadzone przez SW Research w dniach 12–19 grudnia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1042 osób w wieku 18 lat i więcej. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badania: CAWI. Badania w 2024 i 2023 roku przeprowadził Wiener. Obecnie to marka należąca do Compensy.

(AM, źródło: Compensa)