Compensa TU: Ubezpieczenie zapewni środki na leczenie raka

0
831

Choroby nowotworowe są przyczyną aż 27% zgonów w Polsce – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Według ostatnich statystyk, dostępnych w „Roczniku demograficznym 2019”, na raka umiera ok. 27% mieszkańców naszego kraju. Finansowym zabezpieczeniem w chorobie nowotworowej może być odpowiednie ubezpieczenie.

– Ryzyko wystąpienia nowotworu rośnie co prawda z wiekiem, ale statystyki oraz skala problemu dobitnie pokazują, że zachorować można na każdym etapie życia oraz niezależnie od płci czy miejsca zamieszkania. Rak w złośliwej postaci destabilizuje życie nie tylko chorego, ale również jego najbliższych. Pod względem organizacyjnym, ale też finansowym, bo choroba bardzo często wiąże się z kosztownym leczeniem i koniecznością czasowej lub stałej rezygnacji z pracy. Bez oszczędności lub ubezpieczenia trudno sobie w takiej sytuacji poradzić – mówi Dorota Bartkowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Compensa TU.

Refundowane świadczenia w wielu przypadkach nie gwarantują dostępu do innowacyjnych procedur leczenia. Zdarza się że zakres refundowanych usług bywa niewystarczający. Podobnie jest z nowoczesnymi lekami – Polacy nie mają dostępu do 78 (z 93) nowoczesnych leków onkologicznych zalecanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Publiczna służba zdrowia jest też nieefektywna, bo często odległe terminy wizyt i badań blokują szybką diagnozę i rozpoczęcie w porę właściwego leczenia.

– W rezultacie okazuje się, że skuteczne leczenie wymaga zaangażowania dużych środków finansowych. Rzecz w tym, że alternatywa w postaci prywatnego leczenia jest bardzo droga. Każda wizyta u onkologa kosztuje ok. 150 zł, a ceny niektórych badań, np. rezonansu magnetycznego, sięgają nawet 1 tys. zł. Do tego dochodzą m.in. koszty dojazdów do placówek medycznych czy specjalistycznej diety. A leczenie trwa nieraz latami, więc nie są to wydatki jednorazowe – dodaje Dorota Bartkowska.

W kontekście finansowym warto także pamiętać, że ciężka choroba nowotworowa uniemożliwia pracę.

Jedną z możliwości finansowego zabezpieczenia się na wypadek zachorowania na nowotwór, jest zakup ubezpieczenia na życie. Zazwyczaj taka polisa zapewnia wypłatę świadczenia po śmierci ubezpieczonego – pieniądze otrzymują wskazane przez niego osoby, np. rodzina. Aby otrzymać wsparcie bezpośrednio po zdiagnozowaniu raka, podstawowy zakres ochrony należy rozszerzyć. Z reguły polisa zapewnia wówczas finansowe wsparcie po zachorowaniu na nowotwór złośliwy lub w przypadku konieczności szpitalnego leczenia tej choroby w zakresie operacji onkologicznej czy chemio- lub radioterapii. Na rynku są też opcje ochronne dla klientów ubezpieczonych w ramach NNW bądź posiadających ubezpieczenie majątkowe. Taka polisa zapewnia świadczenia, które można wydać na dowolny cel po zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego w stadium inwazyjnym.

(AM, źródło: Brandscope)