Compensa: W tym roku rolnikom najmocniej dopiekły huragany

0
585

Z analizy danych Compensy wynika, że 57% szkód zgłoszonych w tym roku do ubezpieczyciela przez rolników zostało spowodowanych przez huragany. To o 40 punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Ponad połowa szkód została zgłoszona  w dwa miesiące.

– W tym i poprzednim roku bardzo często mieliśmy do czynienia ze szkodami katastroficznymi o dużym natężeniu i częstotliwości. Nasze doświadczenia pokazują, że tego rodzaju żywioły powodują też duże zniszczenia w szerzej rozumianym mieniu rolników. To m.in. podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu budynki stojące w gospodarstwie rolnym, ale również możliwe do objęcia dobrowolną ochroną: zwierzęta gospodarskie, sprzęt rolniczy, materiały i zapasy, pojazdy wolnobieżne i maszyny rolnicze czy wyposażenie domu – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

W tym roku wiało często i mocno

Eksperci Compensy przeanalizowali ponad 10 tys. szkód zgłoszonych przez rolników w okresie od stycznia do października 2022 r. Roszczenia związane z żywiołami stanowiły 77% ogółu zdarzeń. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną strat w rolnictwie były huragany – silny wiatr spowodował 57% wszystkich tegorocznych szkód. W 2021 r. wichury odpowiadały za 17% zgłoszeń. Kolejne pozycje zajęły powiązane z żywiołami przepięcia, uderzenia pioruna i zalania. Istotnymi kategoriami szkód katastroficznych były także straty po gradobiciach i w związku ze śnieżycami. Compensa zaznacza, że to jednak nie pogoda, lecz o wiele rzadsze pożary powodują statystycznie największe szkody.

– W mijającym roku część ubezpieczonych u nas rolników mierzyła się z działaniem ognia, ale tego rodzaju szkody stanowiły 3%, czyli na szczęście niewielki odsetek wszystkich zgłoszonych nam zdarzeń. Jednak nawet jeżeli do pożarów dochodzi stosunkowo rzadko, to właśnie one są jednym z podstawowych argumentów za rozszerzeniem obowiązkowej ochrony o dodatkowe opcje. Odbudowa po najtragiczniejszych zdarzeniach potrafi kosztować setki tysięcy złotych, a takich pieniędzy wielu rolników nie ma. Bez ubezpieczenia odtworzenie stanu sprzed pożaru czy huraganu może być więc niemożliwe. Sądząc po tym, że 9 na 10 naszych klientów uzupełnia obowiązkowe polisy o dobrowolne rodzaje ochrony, można przypuszczać, że rolnicy są tego coraz bardziej świadomi – dodaje Andrzej Paduszyński.

21 lutego najgorszym dniem roku

Z danych Compensy wynika, że 54% zgłoszeń wpłynęło do ubezpieczyciela w pierwszych dwóch miesiącach roku. Do największej liczby szkód doszło w lutym (39%). Rekord padł 21 lutego. Tego dnia rolnicy zgłosili 8% wszystkich tegorocznych zdarzeń. To wtedy nad Polską przeszedł orkan Eunice – silny wiatr połączony z opadami deszczu i śniegiem. Z kolei w styczniu (15% zgłoszeń) nasz kraj nawiedziły nietypowe dla tego miesiąca gwałtowne burze. Trójkę najbardziej szkodowych miesięcy zamyka lipiec (9%).

(AM, źródło: Brandscope)