Zagraniczny wypoczynek poza sezonem zazwyczaj z polisą turystyczną

0
137

Z badania wykonanego na zlecenie Compensy wynika, że rośnie liczba osób, które decydują się na wypoczynek poza szczytem wyjazdów. Ośmiu na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że stara się unikać wyjazdów w lipcu i sierpniu, a co trzeci z nich robi to regularnie. Coraz większe znaczenie mają również bezpieczeństwo oraz jakość wypoczynku.

Podróżowanie poza sezonem przestało być niszową strategią unikania tłumów – staje się nowym standardem w planowaniu urlopów, szczególnie wśród osób młodszych i starszych. Co trzeci przedstawiciel generacji Z regularnie wybiera urlop poza miesiącami letnimi, podobnie jak osoby po 55. roku życia. Te grupy mają największą elastyczność w planowaniu czasu. Inaczej wygląda sytuacja trzydziestolatków i czterdziestolatków z dziećmi w wieku szkolnym – są oni ograniczeni kalendarzem edukacyjnym, choć już 60% z nich marzy o wakacjach poza letnimi miesiącami.

Najważniejszym elementem bezpiecznego urlopu poza Polską jest dobry i sprawdzony hotel – wskazało go 48% ankietowanych. Tuż za nim uplasował się łatwy dostęp do pomocy w razie choroby lub wypadku (36% wskazań) oraz posiadanie dobrego ubezpieczenia turystycznego (35%). 62% ankietowanych deklaruje, że zabiera na zagraniczny wyjazd polisę podróżną. Kolejne 20% robi to od czasu do czasu, a do podróżowania po świecie bez ubezpieczenia przyznaje się 17% badanych.

– Ubezpieczenie turystyczne to zaledwie ułamek kosztu całego wyjazdu, a może uchronić przed wieloma problemami. Dlatego przygotowując się do wyjazdu na urlop poza Polską, warto zadbać nie tylko o bilety czy hotel, ale także o odpowiednią polisę. Jest ona gwarantem spokojnego wypoczynku bez konieczności martwienia się, co zrobić w przypadku i niespodziewanej choroby lub nieszczęśliwego wypadku – mówi Małgorzata Jakuta, menedżerka zespołu ubezpieczeń turystycznych Compensy.

O badaniu

Badanie „Wakacje Polaków 2025 – między bezpieczeństwem a przygodą” zostało zrealizowane w dniach 18–23 czerwca 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w wieku powyżej 18 lat, którzy deklarują podróżowanie co najmniej raz w roku. Badanie przeprowadziła SW Research Agencja Badania Rynku i Opinii metodą CAWI.

(AM, źródło: Compensa)