Coraz więcej rodziców ubezpiecza dzieci na własną rękę

0
584

Z danych Compensy wynika, że coraz więcej ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej zawieranych jest indywidualnie u agenta lub online. To duża zmiana, bo jeszcze kilka lat temu absolutnym hegemonem na tym rynku były grupowe ubezpieczenia oferowane przez szkoły. Ubezpieczyciel wskazuje, że choć te ostatnie nadal dominują, to proporcje wyraźnie się zmieniają, np. w 2021 roku już co 10. rodzic kupował polisę przez internet.

– W parze ze zmianą miejsca zakupu polisy idzie większa waga, jaką rodzice przykładają do zakresu ochrony i sum ubezpieczenia. Wielu z nich widzi potrzebę spersonalizowania polisy i dlatego ubezpieczyciele zaczęli oferować po kilka wariantów ochrony. Co prawda, 55% osób wciąż wybiera najtańszą opcję, ale już 35% decyduje się na średni zakres ochrony, a 10% na najszerszy wariant. Cena polisy zależy zarówno od maksymalnego odszkodowania, jakie można dostać, jak i liczby wybranych świadczeń – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa.

Zgodnie z obecnymi uregulowaniami rodzice dzieci uczących się w szkołach publicznych nie mają obowiązku wykupywania dla nich ubezpieczenia NNW na czas nauki. Wobec tego władze szkolne nie tylko nie są upoważnione do wymagania, aby uczniowie byli ubezpieczeni, ale też nie mogą żądać żadnych zaświadczeń lub oświadczeń od rodziców w związku z tym.

– Choć ubezpieczenie NNW dla uczniów nie jest obowiązkowe, jest to zabezpieczenie, w które warto zainwestować. Dzięki powszechności tych ubezpieczeń, koszt jednostkowy polisy jest bardzo mały, a w razie wypadku dziecka każda pomoc finansowa na pewno się przyda – mówi Rafał Bojarczuk, dyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej Comperia Ubezpieczenia. – Polisa wykupywana w szkole jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ale może nie być dostosowana do każdego dziecka. Dlatego warto też zapoznać się z ofertami indywidualnymi, które pozwalają lepiej dobrać zakres potrzebnej ochrony – radzi.

Ekspert zwraca uwagę, że przepisy nie różnicują uprawnień uczniów do ochrony pod żadnym względem. Dlatego też dzieci uchodźcze, które uczą się lub będą uczyć w polskich szkołach, podlegają dokładnie tym samym zasadom, co pozostali uczniowie. Mogą więc skorzystać zarówno z grupowych, jak i indywidualnych ubezpieczeń szkolnych NNW. Warto też zaznaczyć, że Rzecznik Finansowy już w połowie marca 2022 r. wydał w tej sprawie komunikat skierowany do uczniów z Ukrainy i ich opiekunów.

(AM, źródło: Brandscope, Comperia)