Czas na ATOM. Warta przygotowuje się na wyzwania przyszłości

0
933

Energetyka jądrowa odgrywa kluczową rolę we współczesnym świecie, a ubezpieczenia są jej nieodzownym elementem. Ale ubezpieczenie elektrowni jądrowej to nie to samo co ubezpieczenie innych, tradycyjnych elektrowni.

Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii o znaczącym wpływie na otoczenie, jakie wiąże się z budową (kiedy już na terenie inwestycji pojawia się paliwo jądrowe), a potem eksploatacją elektrowni jądrowej (w przypadku awarii czy wybuchu) jest bardzo niskie. Natomiast skutki takiego zdarzenia mogą być finansowo katastrofalne. Dlatego w przypadku ubezpieczania projektów związanych z budową i eksploatacją energetyki jądrowej wypracowana została wieloletnia już praktyka tworzenia pooli firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, które zrzeszone mają szansę udźwignąć ciężar finansowy potencjalnych odszkodowań.

– Polski rynek ubezpieczeniowy ma jeszcze niewielkie doświadczenia w zakresie energetyki jądrowej i oczywiste jest, że polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą w stanie samodzielnie ubezpieczać takich inwestycji. Ważne jest jednak, aby branża ubezpieczeniowa w Polsce była dobrze przygotowana do ubezpieczenia ryzyk jądrowych, co umożliwi nam pełnienie roli silnego partnera w międzynarodowych poolach ubezpieczycieli i reasekuratorów zaangażowanych w ubezpieczanie polskich inwestycji.

Program edukacyjny „Czas na ATOM” organizowany w ramach Akademii Brokera Warty to odpowiedź Warty na potrzeby kształcenia profesjonalistów w zakresie energetyki jądrowej – wyjaśnia Leon Pierzchalski, dyrektor zarządzający odpowiedzialny w Warcie za Departament Klientów Strategicznych i Reasekuracji.

– W ramach programu „Czas na ATOM”, z myślą o rozwijaniu kompetencji w środowisku branży ubezpieczeniowej, Akademia Brokera zorganizowała dwa wydarzenia: konferencję – seminarium pt. „Energetyka jądrowa – ekspozycja ryzyka ubezpieczeniowego w projektach jądrowych” oraz wizytę w Elektrowni Atomowej Chooz we Francji. Seminarium, które odbyło się w październiku, zgromadziło ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w tym specjalistów z Katedry Energetyki Jądrowej i Radiochemii oraz Wydziału Energetyki i Paliw. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Nuclear PL sp. z o.o., którzy podzielili się wiedzą na temat technicznych i finansowych aspektów ubezpieczania projektów jądrowych – dodaje Edyta Stoińska, koordynatorka Akademii Brokera, Senior Underwriter w Departamencie Klientów Strategicznych i Reasekuracji.

Jednak kluczowym punktem programu była wizyta w Elektrowni Atomowej Chooz we Francji – jednej z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie.

Zgodnie z założeniami szkoleniowymi Akademii najważniejsze w jej programach edukacyjnych jest połączenie teorii z praktyką. Dlatego Warta nawiązała kontakt z operatorem EDF (Électricité de France), by w ramach uzupełnienia wiedzy teoretycznej zaprosić współpracujących brokerów do Elektrowni Jądrowej Chooz w Szampanii – nadmienia Leon Pierzchalski.

Akademia Brokera Warty z wizytą w Elektrowni Chooz

Francja, jako światowy lider w wykorzystaniu energii jądrowej, dostarcza ok. 70% energii elektrycznej z tego źródła, a Elektrownia Chooz pełni istotną rolę w krajowym systemie energetycznym. Wizyta w tym miejscu była nie tylko wyjątkową szansą na poznanie funkcjonowania reaktorów wodnych pod ciśnieniem (PWR), ale także umożliwiła uczestnikom zrozumienie mechanizmów zarządzania ryzykiem w obiektach systemu energetyki jądrowej.

Z oczywistych powodów sam reaktor nie był dostępny dla zwiedzających, niemniej makiety kluczowych urządzeń, takich jak reaktory czy systemy chłodzenia, pozwalały na zapoznanie się z procesem wytwarzania energii. Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami elektrownia umożliwiła grupie zwiedzanie symulatora oraz maszynowni – pracownik elektrowni objaśniał zasady działania, zagrożenia i zabezpieczenia związane z eksploatacją aktywnej elektrowni.

Sama wizyta i realne poznanie działającej elektrowni zostało jeszcze dodatkowo wzmocnione kolejną dużą dawką teorii nt. energetyki poprzez prezentację eksperta Warty – Risk Inżyniera Bartłomieja Bobrowskiego. Ekspert szczegółowo omówił metody oceny ryzyka w energetyce jądrowej, procedury zabezpieczeń oraz potencjalne zagrożenia środowiskowe.

Program edukacyjny „Czas na ATOM” to przykład, jak Warta skutecznie łączy teorię z praktyką, rozwijając współpracę z brokerami i przygotowując polską branżę ubezpieczeniową na nowe wyzwania. Dla polskiego rynku ubezpieczeniowego energetyka jądrowa stanowi stosunkowo nowe pole działania, a inicjatywy takie jak ten program nie tylko wzmacniają relacje z partnerami biznesowymi, ale również budują kompetencje niezbędne do skutecznego działania w zmieniającym się świecie.

Celem programu „Czas na ATOM” było przygotowanie brokerów do aktywnego uczestnictwa w procesach związanych z ubezpieczaniem inwestycji w sektorze energetyki jądrowej w Polsce. Warta konsekwentnie pokazuje, że inwestowanie w wiedzę i rozwój kompetencji to klucz do skutecznego działania na rynku ubezpieczeniowym.