Czechy trawione przez pożary

0
389

W 2022 r. czeskie firmy ubezpieczeniowe zlikwidowały 270 tys. szkód majątkowych, na sumę sięgającą 13 mld koron czeskich (548 mln euro). Średnio co dwie minuty dochodziło do szkody w majątku osób prywatnych lub przedsiębiorstw.

Najkosztowniejsze były pożary, a najliczniejsze wichury, których liczba wzrosła skokowo w ciągu tego roku o jedną trzecią – wynika z danych Czeskiego Stowarzyszenia Firm Ubezpieczeniowych (CAP) przytaczanych przez xprimm news.

Według danych CAP najkosztowniejszymi zdarzeniami szkodowymi z ubezpieczeń majątkowych były pożary, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w kategoriach przeciętnej szkody. Ta wzrosła do 676 114 koron (28 480 euro) i w sumie ubezpieczyciele wypłacili klientom ponad 3,5 mld koron (147,43 mln euro) odszkodowań z tytułu pożarów.

– Te dane nie zaskakują, pożary należą do najbardziej niszczycielskich zdarzeń w ubezpieczeniach majątkowych. Ubiegły rok był dramatyczny pod względem pożarów. Najpoważniejszym zdarzeniem był bez wątpienia rozległy pożar w parku narodowym Czeska Szwajcaria, do którego doszło w czasie wakacji – mówi Petr Jedlicka, analityk Czeskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeniowego.

Na drugim miejscu pod względem przeciętnej wartości szkody uplasowały się eksplozje.

– W 2022 r. eksplozje odnotowane przez ubezpieczycieli jako zdarzenia ubezpieczone były najmniej liczne ze wszystkich szkód majątkowych, ich liczba wyniosła 292. Niemniej jednak przeciętna szkoda w tej kategorii wyniosła prawie 500 tys. koron – tłumaczy Petr Jedlicka.

Na drugim końcu zakresu wartości szkód z ubezpieczeń majątkowych znalazły się szkody w sprzęcie elektronicznym, o przeciętnej wartości 9567 koron i uszkodzenia lub zniszczenia szyb – przeciętna wartość 10 201 koron. W porównaniu z 2021 r., w 2022 nastąpił wzrost o jedną trzecią liczby szkód wiatrowych, których ubezpieczyciele odnotowali 50 tys.

– Wzrost można przypisać większemu obszarowi występowania zjawiska silnego wiatru. Co prawda w 2021 r. przez południowe Morawy przeszło tornado, wyrządzając ogromne szkody, jednak na ograniczonym obszarze – zauważa Petr Jedlicka.

Według stowarzyszenia ubezpieczeniowego znajduje to odzwierciedlenie w danych: przeciętna szkoda w 2022 r. zmalała do 31 tys. koron z poziomu 124 tys. koron, osiągniętego w wyniku tornada w 2021 r. Najbardziej wzrosła natomiast przeciętna wartość szkody w wyniku kradzieży – o 38%, do 33,5 tys. koron.

Statystycznie rzecz biorąc, w ciągu życia doświadczamy przeciętnie 3,5 zdarzenia ubezpieczeniowego o charakterze szkody majątkowej, niezależnie od przyczyny.

– Prawdopodobieństwo zajścia takiego zdarzenia w naszym życiu przekracza 97% – podsumowuje Petr Jedlicka.

AC