Czy blockchain jest wrogiem ubezpieczycieli?

0
1418

Blockchain to zbiór technologii wykorzystujących rejestry rozproszone, dla których istnienia nie jest potrzebny centralny operator ani zewnętrzny organ kontrolny. Blockchain możemy zastosować do realizacji transakcji finansowych oraz płatności z użyciem kryptowalut, tworzenia rozproszonych baz danych peer-to-peer oraz zawierania i wykonywania inteligentnych umów, tzw. smart contracts.

Blockchain gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych. Jest technologią bezwzględnego zaufania.

Oto kilka przykładów zastosowania blockchain w ubezpieczeniach na świecie.

Wykrywanie fraudów

Jednym z przykładów zastosowania blockchain jest wykrywanie fraudów poprzez lepszą koordynację i wymianę informacji pomiędzy ubezpieczycielami. Aplikacja ClaimShare (claimshare.intellecteu.com), stworzona wspólnie z KPMG, pomaga zapobiegać podwójnym wypłatom odszkodowania z tego samego zdarzenia.

Aplikacja dzieli informację zapisywaną w rejestrze na dwie kategorie: dane osobowe oraz dane bezosobowe. Kojarzenie zdarzeń odbywa się tylko poprzez próbę identyfikacji podobnych zgłoszeń na podstawie danych anonimowych. Gdy ubezpieczyciel otrzyma sygnał o potencjalnym nadużyciu, poddaje taki przypadek dalszej analizie.

Bezpieczeństwo danych zdrowotnych

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie blockchain w ubezpieczeniach zdrowotnych w USA przez drugiego co do wielkości ubezpieczyciela zdrowotnego: Anthem.

Już w 2019 r. firma uruchomiła aplikację, dzięki której klienci mogą udzielić punktowych i ograniczonych czasowo informacji zdrowotnych dostawcom usług medycznych. W tym przypadku blockchain wspiera poufność i daje klientom kontrolę nad rozprzestrzenianiem się bardzo wrażliwych danych.

Automatyczna wypłata świadczeń w przypadku śmierci ubezpieczonego

W ubezpieczeniach na życie warto zwrócić uwagę na RisksStream Mortality Monitor (bit.ly/3ToLMb4), który to wyręcza uposażonego w sytuacji, w której umiera osoba ubezpieczona na życie.

Technologia eliminuje konieczność samodzielnego zgłoszenia zdarzenia. System monitoruje stosowne dostępne informacje i w konsekwencji automatycznie wypłaca świadczenie.

Zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO)

Bardzo ambitnego przedsięwzięcia podjął się Lemonade, który stworzył koalicję klimatyczną dla Afryki. Wraz z partnerami Avalanche, Chainlink i DAOstack oraz Etherisc, Hannover Re, Pula, Tomorrow.io i TommorowNow.org postanowili oni wesprzeć 300 mln małych farmerów, z których większość nie była dotychczas chroniona przed zdarzeniami, takimi jak powodzie czy susze.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań opartych na blockchain pomysłodawcy planują dostarczyć na rynek niedrogie i sprawiedliwe ubezpieczenia. Wycena ryzyka oraz wypłaty odszkodowań mają odbywać się automatycznie. W przypadku, gdy dzięki informacjom pogodowym pozyskanym z satelitów z radarami system otrzyma informację o wystąpieniu ubezpieczonego zdarzenia, nastąpi automatyczna wypłata odszkodowania.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą także wykorzystać blockchain dla zapewnienia finansowania i reasekuracji poprzez zaangażowanie inwestorów kryptowalutowych.

Ubezpieczenia NFT

Niewymienialne tokeny (non-fungible token) zdecydował się ubezpieczyć japoński ubezpieczyciel Mitsui Sumitomo. Nawiązał on współpracę z platformą NFT HARTi. Na platformie tej znajdują się cyfrowe dzieła sztuki, które dzięki tej współpracy ubezpieczone są przed ich naruszeniem przez nieautoryzowany dostęp lub uszkodzeniem podczas przelewów (bit.ly/3S5JoFe).

Blockchain w polskich ubezpieczeniach

Również towarzystwa ubezpieczeń w Polsce już dzisiaj używają technologii blockchain w celach optymalizacji procesów i zwiększania efektywności. Przykłady takich rozwiązań można znaleźć m.in. w PZU czy ERGO Hestii.

Polski rynek czeka na pierwsze, powszechnie dostępne, rozwiązania ubezpieczeniowe oparte na blockchain. Być może szansą będzie tokenizacja przeprowadzona przez polską firmę SmartVerum na zlecenie banku Pekao SA w partnerstwie z MasterCard. To pierwsza tokenizacja dzieła sztuki przeprowadzona przez tradycyjny bank na świecie. Przydałoby się ubezpieczenie.

Czy to oznacza zatem, że blockchain jest przyjacielem ubezpieczycieli?

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, chociaż jeszcze ok. 20 lat temu była to nowość i nie każdy zdawał sobie sprawę z jego potencjału. Podobnie może być z web3, którego fundamentem jest blockchain.

Dzięki tym rozwiązaniom z jednej strony ubezpieczyciele mogą zwiększyć efektywność działania swoich biznesów, a z drugiej klienci mogą zyskać bardziej przejrzyste i ekonomiczne ubezpieczenia.

Michał Dworakowski
Polskie Polisy sp. z o.o.
Blockchain Polska