Czy można zrezygnować z wykupionej wycieczki w miejsce zagrożone pożarem?

0
408

Jeśli konsument chce dostać zwrot pieniędzy za wycieczkę, z której zrezygnował np. z powodu kataklizmu, musi wykazać, że faktycznie pożar albo powódź zagrażają miejscu jego wypoczynku – pisze „Rzeczpospolita”.

W ostatnim czasie na wyspie Rodos szalejące pożary przerywały lub uniemożliwiały wypoczynek. Według lokalnych władz, które w zeszłą sobotę odwołało stan zagrożenia, pożar objął co najmniej 10% powierzchni wyspy i spowodował zniszczenie lub wyłączenie 10% tamtejszych miejsc noclegowych. Za to sześć innych regionów uznaje się nadal za zagrożone pożarami.  Podobne problemy ma Sycylia, a z żywiołem walczą też służby w innych krajach. Turyści coraz częściej zastanawiają się, czy taka sytuacja może być powodem bezkosztowej rezygnacji z wycieczki. Reguluje to art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Aby możliwa była rezygnacja bez dodatkowych opłat, muszą wystąpić nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności w miejscu docelowym. Nie jest to więc typowa „siła wyższa” w rozumieniu prawa cywilnego, ale zdarzenia, które uniemożliwiają prawidłowe zorganizowanie imprezy turystycznej w danym miejscu – mówi „Rzeczpospolitej” Marta Kruk, radczyni prawna z kancelarii prawnej VenaGroup.

Inicjatywa odwołania wycieczki może wyjść od samego organizatora, który informuje klienta, ale też od podróżnego. – Nie wystarczy jednak sam fakt, że na wyspie trwają pożary – tłumaczy Marta Kruk. – Wspomniane okoliczności muszą wystąpić w pobliżu konkretnego hotelu, w którym ma zatrzymać się podróżny. Najważniejszą sprawą jest bowiem prawo do wypoczynku. A ono obejmuje też możliwość zrelaksowania się, bez dodatkowych nerwów związanych z możliwością ewakuacji hotelu.

Organizator może też zaproponować inny hotel, w bezpiecznej lokalizacji. Jest to zmiana warunków umowy, więc klient nie musi się na to zgodzić. Jeżeli nie przyjmie propozycji, organizator musi zwrócić mu pieniądze.

Więcej:
rp.pl z 28 lipca 2023 r., Szymon Cydzik, „Turysta musi wykazać, że jego hotel jest zagrożony”

rp.pl z 31 lipca 2023 r., Filip Frydrykiewicz, Odwołano stan zagrożenia pożarowego na Rodos. Grecja nie jest jednak wolna od ognia

(KS, źródło: rp.pl)