DallBogg z zakazem działalności w Polsce bez względu na decyzję bułgarskiego nadzoru

0
554

Financial Supervision Commission, bułgarski organ nadzoru finansowego, poinformował, że obowiązujący od 1 lipca trzymiesięczny zakaz prowadzenia działalności transgranicznej przez ZAD DallBogg: Life and Health AD został nałożony, ponieważ w ocenie FSC ubezpieczyciel nie przestrzegał przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, w których prowadzi działalność. Organ nadzoru podkreślił, że jeśli przeprowadzony przez niego przegląd sytuacji pokaże, że ustanowione przez niego warunki zostaną spełnione przed upływem powyższego okresu, może znieść zakaz wcześniej. W przeciwnym przypadku zakaz może zostać przedłużony. Z kolei KNF poinformowała, że bez względu na decyzję Bułgarów w Polsce zakaz dla DallBogg będzie nadal obowiązywać.

Decyzja dotycząca czasowego zakazu zawierania nowych i przedłużania istniejących umów ubezpieczenia poza terytorium Bułgarii na okres 3 miesięcy, począwszy od 1 lipca 2025 roku, dotyczy wszelkich umów ubezpieczenia, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli chodzi o terytorium Polski, zakaz ten jest bezterminowy dla umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm) z wyłączeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (decyzja KNF z 16 kwietnia 2025 roku).

Zgodnie z bułgarskimi przepisami prawa firmie przysługuje odwołanie od decyzji FSC do Sądu Administracyjnego w Sofii, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie zawiesza jednak wykonalności decyzji.

Organy nadzoru wspólnie rozwiążą problem

FSC, który jest głównym organem odpowiedzialnym za nadzorowanie działalności DallBogg, pozostaje w kontakcie z krajowymi organami nadzoru państw, w których zakład prowadzi działalność w ramach swobody świadczenia usług, tj. Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii i Rumunii (państwa przyjmujące), w celu nadzorowania transgranicznej działalności spółki. Współpraca ma na celu rozwiązywanie problemów związanych z nieprzestrzeganiem przez DallBogg lokalnych przepisów oraz zapewnienie ochrony praw ubezpieczających. Rolę koordynatora w nadzorowaniu działalności transgranicznej bułgarskiego ubezpieczyciela odgrywa Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA).

DallBogg zapłaci karę

Z kolei polska Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że jej decyzja z 16 kwietnia 2025 roku zakazująca DallBogg wykonywania działalności na terenie RP pozostanie w mocy niezależnie od tego, czy w ciągu trzech miesięcy FSC utrzyma zakaz prowadzenia przez DallBogg działalności transgranicznej, czy go uchyli.

KNF przekazała również, że 27 czerwca 2025 roku wydała decyzję nakładającą na DallBogg kary pieniężne w łącznej wysokości 65 900 zł. Przyczyną sankcji było nieterminowe wypłacenie odszkodowań, co stanowiło naruszenia art. 14 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Naruszenia miały miejsce w 2024 roku.

Decyzja nie jest ostateczna. DallBogg może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl