Dekada w służbie człowiekowi

0
295

W piątek 13 czerwca 2025 r. park w okolicy sopockiej siedziby ERGO Hestii stał się miejscem refleksji i wzruszeń. Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym (CPOP) obchodziło dziesięciolecie instytucjonalnej działalności.

Była to okazja do podsumowania dekady intensywnej pracy, przełomowych decyzji i przede wszystkim pomocy tysiącom osób, które po ciężkich wypadkach potrzebowały nie tylko leczenia, ale również wsparcia w odzyskaniu nadziei.

CPOP powstało z potrzeby serca i z przekonania, że odpowiedzialna firma ubezpieczeniowa może – i powinna – robić więcej, niż tylko wypłacać odszkodowania. Chcieliśmy, by nasza pomoc miała realny wpływ na jakość życia ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Dziś, po dziesięciu latach, widzimy, jak bardzo ta decyzja była słuszna. Zmieniliśmy nie tylko firmę, ale też kawałek świata – powiedział Piotr Maria Śliwicki, b. prezes ERGO Hestii i inicjator powstania CPOP.

Tę misję potwierdziła Agnieszka Nowacka, prezeska CPOP: – Nie powiedziałyśmy jeszcze ostatniego słowa. Zespół, który tworzymy, to pełni pasji profesjonaliści o ogromnej wrażliwości. Wierzymy, że można leczyć skutecznie i z szacunkiem dla godności pacjenta, nie tracąc z oczu ani zdrowia, ani człowieka.

Naszą ambicją jest kompleksowe zarządzanie usługami medycznymi w sposób efektywny i innowacyjny, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Chcemy, by naszym wyróżnikiem była wysoka jakość usług, zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii i sprzętu rehabilitacyjnego, tj. egzoszkielet oraz otoczenie troską naszych podopiecznych. Ta idea przyświeca wszystkim naszym działaniom.

Wiceprezeska Joanna Polcyn przypomniała, jak wiele udało się osiągnąć w ciągu ostatnich lat: – Fundament naszej działalności stanowiła potrzeba stworzenia miejsca zapewniającego poszkodowanym dostęp do holistycznej opieki – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po wsparcie psychologiczne i powrót do aktywności społecznej i zawodowej.

Dziś CPOP to nie tylko spółka, która wdraża Indywidualne Programy Pomocy na rzecz poszkodowanych na zlecenie ubezpieczycieli, ale także firma, która zarządza własnym podmiotem medycznym Marina Zdrowia, specjalizującym się w profilaktyce, diagnostyce i rehabilitacji oraz wdraża innowacyjne projekty cyfrowe związane z ubezpieczeniami na życie i zdrowie, stając się tym samym integratorem usług medycznych.

Rozwijamy programy i usługi skierowane do osób z całej Polski, korzystamy z nowoczesnych narzędzi i nieustannie udoskonalamy nasze procedury. Jednak zawsze najważniejsi będą dla nas ludzie i ich zdrowie, zaufanie i powierzone nam historie, które zyskały inne zakończenie.

Jubileusz był również okazją do podsumowania skali działań. W ciągu dekady ponad 2000 osób zostało objętych wsparciem CPOP. Blisko 700 pacjentów uczestniczyło w kompleksowych programach rehabilitacyjnych trwających średnio rok. Zrealizowano ponad 1200 diagnoz medycznych oraz ponad 1000 ocen społeczno-zawodowych.

CPOP działa na rzecz ośmiu towarzystw ubezpieczeniowych, oferując unikalną usługę zarządzania procesem leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych, z wykorzystaniem skutecznych i nowoczesnych rozwiązań w obszarze zdrowia przy jednoczesnej dbałości o koszty z tym procesem związane.

Ważnym filarem są „rehamenedżerowie”, indywidualni przewodnicy podtrzymujący motywację pacjenta, koordynujący na bieżąco postępy terapii oraz wspierający poszkodowanych i ich rodziny. Centrum korzysta z nowoczesnego sprzętu i metod rekomendowanych przez WHO, np. metodologii ICF do oceny stanu zdrowia poszkodowanych, oraz współpracuje z siecią ponad 10 tys. placówek medycznych w całej Polsce, w tym również specjalizujących się w rehabilitacji pacjentów neurologicznych.

Ze Stanów Zjednoczonych z uczestnikami wydarzenia połączyła się Barbara Stachowicz-Pratt, pierwsza liderka i współtwórczyni CPOP. – To, co dziś jest profesjonalną instytucją, zaczynało się od rozmów przy kawie, notatek na marginesach i jednej wspólnej myśli: jak pomagać lepiej, mądrzej, bardziej po ludzku. Zawsze powtarzałam i dziś to podtrzymuję. Nie traćcie człowieka z oczu. On był, jest i powinien pozostać waszym kompasem.

Głęboko poruszającym momentem jubileuszu była projekcja filmu z udziałem poszkodowanych objętych programami pomocy CPOP. To osoby, które w jednej chwili straciły zdrowie, samodzielność, a czasem nawet nadzieję, a jednak dzięki fachowej opiece i wsparciu potrafiły odbudować swoje życie od nowa.

Widzowie usłyszeli historie dramatycznych wypadków, walki o życie na oddziałach intensywnej terapii, ale też mozolnej rehabilitacji, codziennego bólu i nieustępliwej determinacji. Prawdziwe historie pacjentów poruszyły zgromadzonych do głębi, pokazując sens i siłę działania CPOP.

Jesteśmy dziś organizacją dojrzałą, bogatą w wiedzę i doświadczenie, ale wciąż pełną zapału do podejmowania się kolejnych wyzwań ważnych i wartościowych społecznie – podsumowała Agnieszka Nowacka.

Spotkanie zakończyło się wystąpieniem i lirycznym koncertem Moniki Kuszyńskiej, artystki, która sama mierzy się z doświadczeniem niepełnosprawności i dziś swoją twórczość łączy z działalnością charytatywną. Przypomnijmy, że Monika Kuszyńska została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

CPOP to coś więcej niż organizacja. To zjawisko, które pokazuje, że z empatii może powstać system. A z systemu – dobro, które realnie zmienia świat – powiedział Piotr Maria Śliwicki, dziękując wszystkim, którzy przez dekadę budowali to miejsce.

Aleksandra E. Wysocka