1 kwietnia odbyło się Digital Transformation Leaders Summit 2025 – wydarzenie zorganizowane przez Autenti, które zgromadziło liderów cyfryzacji, ekspertów branżowych oraz przedstawicieli największych firm i instytucji w Polsce. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy wymiar – firma świętowała swoje 10-lecie, podsumowując dekadę innowacji w obszarach podpisu elektronicznego, cyfrowej identyfikacji oraz e-Doręczeń. Patronem medialnym wydarzenia była „Gazeta Ubezpieczeniowa”.
Rewolucja, która dzieje się teraz
Jednym z kluczowych tematów spotkania było wdrożenie e-Doręczeń oraz eIDAS 2.0, czyli znowelizowanego unijnego rozporządzenia dotyczącego elektronicznej identyfikacji i usług zaufania, co miało na celu uproszczenie i ujednolicenie procesów cyfrowych w Europie. Eksperci, w tym Rafał Sionkowski z Centralnego Ośrodka Informatyki oraz Grzegorz Wójcik, Anna Krasuska i Agata Kolorz z Autenti, omówili realne skutki nowych regulacji oraz praktyczne zastosowania e-Doręczeń dla biznesu.
Grzegorz Wójcik, CEO Autenti, podkreślił rosnącą rolę narzędzi takich jak mObywatel w obszarze usług zaufania oraz nadchodzące zmiany wynikające z regulacji eIDAS 2.0:
– mObywatel już dziś odgrywa istotną rolę w procesie podpisywania dokumentów, gdzie potrzebna jest weryfikacja tożsamości, ale przed nami kolejny etap rozwoju usług zaufania, związany także z europejskimi regulacjami, takimi jak eIDAS 2.0. W najbliższych latach możemy spodziewać się nowych możliwości oraz zmiany podejścia do usług zaufania i e-identyfikacji. Wciąż jednak kluczowym wyzwaniem pozostaje zaufanie użytkowników oraz wygoda procesu – dzisiejsze metody weryfikacji tożsamości często są skomplikowane i nieintuicyjne. Autenti koncentruje się na tym, by uczynić je jak najprostszymi i jak najszybszymi, a pytanie, czy w przyszłości mObywatel pozwoli na natychmiastowe wydawanie podpisów elektronicznych, otwiera nowe perspektywy dla dalszego rozwoju usług zaufania – powiedział.
Elementy wprowadzenia zmiany w organizacji
Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli InPost, Decathlon, Uniwersytetu Śląskiego i VeloLeasing pokazał różnorodne strategie cyfryzacji. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że sukces w transformacji wymaga zarówno technologii, jak i odpowiedniego podejścia organizacyjnego. Paneliści rozmawiali o inspiracjach do wdrożenia podpisów elektronicznych, które nabrały tempa w czasie pandemii oraz o reakcji pracowników i klientów na te zmiany, wskazali na pozytywne doświadczenia i napotkane wyzwania. Kluczową rolę odgrywają ambasadorzy zmian, którzy wspierają ich wdrażanie i budują zaangażowanie wśród pracowników, a także ludzka konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do nowych standardów pracy.
Cyfrowa rewolucja w praktyce
Case study CCC potwierdziło, że strategiczne wdrożenie platformy do obiegu dokumentów i podpisu elektronicznego może przynieść wymierne korzyści – dzięki współpracy z Autenti firma zwiększyła wolumen podpisywanych dokumentów o 75% między 2023 a 2024 rokiem. Kluczowym elementem sukcesu było stopniowe wprowadzanie rozwiązania i rozwijanie go krok po kroku. Pierwsze etapy pozwoliły CCC na sprawne zintegrowanie Autenti z wewnętrznymi procesami, co otworzyło drogę do dalszej automatyzacji i skalowania projektu. Dzięki temu firma mogła nie tylko zoptymalizować obieg dokumentów, ale także stopniowo rozszerzać zakres ich cyfryzacji w kolejnych obszarach działalności.
Spojrzenie w przyszłość
Podczas zamykającego wydarzenie wystąpienia Zbigniew Jagiełło, wieloletni prezes PKO BP, twórca systemu płatności BLIK, wskazał na kluczową rolę elastyczności i gotowości do adaptacji w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Zwrócił też uwagę na wpływ globalnych wyzwań, takich jak pandemia czy konflikty zbrojne, oraz na procesy transformacji. Wskazał jednocześnie na konieczność budowania świadomości i zrozumienia emocjonalnych barier, które mogą opóźniać wdrażanie nowych technologii.
Paperless Hero 2024
W ramach wydarzenia odbyła się też gala, podczas której wręczono nagrody Paperless Hero Awards – wyróżniono klientów Autenti będących liderami cyfrowej zmiany. Nagrody otrzymały przedsiębiorstwa, które skutecznie wdrażają technologię i odchodzą od tradycyjnej dokumentacji papierowej na rzecz elektronicznych rozwiązań. Aktywnie propagują ideę przejścia do obiegu dokumentów w pełni online, zwiększają efektywność i szybkość procesów biznesowych.
– W ciągu ostatniej dekady Autenti udowodniło, że transformacja cyfrowa to nie tylko technologia – to sposób myślenia, który zmienia biznes. Paperless Hero to wyróżnienie dla tych, którzy nie tylko wdrażają innowacje, ale inspirują innych do cyfrowej zmiany – powiedział Tomasz Plata, współzałożyciel Autenti.
(AM, źródło: Autenti)