Dlaczego kandydaci na agentów chcą pozostać anonimowi?

0
898

Od ponad roku prowadzę na Facebooku grupę, która łączy osoby szukające pracy w ubezpieczeniach z oferującymi zatrudnienie w tej branży. Nazwa grupy to… uwaga, „Praca w ubezpieczeniach”.

Wiosną 2023 r. zauważyłem, że nie ma w polskim internecie miejsca, gdzie osoby szukające pracy w ubezpieczeniach mogą spotkać przyszłych pracodawców. I odwrotnie – gdzie pracodawcy branży ubezpieczeniowej mogliby spotkać kandydatów na agentów. Pytali o to w e-mailach subskrybenci mojego newslettera, menedżerowie i multiagenci, którym udzielam konsultacji, a także uczestnicy organizowanych przeze mnie konferencji.

28 kwietnia 2023 założyłem więc grupę „Praca w ubezpieczeniach”. 30 kwietnia 2023 powstał serwis z ogłoszeniami i równolegle podcast o tej samej nazwie co grupa facebookowa. Teraz, po ponad roku, niektóre posty w grupie mają po 1515 wyświetleń czy 100 komentarzy. Pod koniec sierpnia 2024 r. natomiast liczba członków grupy przekroczyła 5000. Mamy 37 ofert pracy wystawionych dotychczas przez pracodawców. Trzech publikuje ponownie kolejne ogłoszenia, co oznacza, że pozyskali osoby po zamieszczeniu poprzednich. Są tu dziesiątki kandydatów proaktywnie szukających nowej pracy. Znamy kilkanaście historii, gdy dzięki naszym działaniom pracownik znalazł pracodawcę lub odwrotnie.

Nauka od podstaw

Nieświadomie stworzyliśmy też z członkami grupy „Praca w ubezpieczeniach” miejsce, gdzie początkujący i aspirujący agenci ubezpieczeniowi (najczęściej anonimowo zadając pytania) otrzymują bardzo dużo wartościowych porad dotyczących kierunku kariery.

Ciekawostką jest, że zdecydowana większość osób szukających pracy czy zadających pytania publikuje je anonimowo. O co zwykle pytają?

  •  Muszę założyć własną działalność gospodarczą. Czy macie jakieś za i przeciw?
  •  Chcę sprzedać multiagencję ubezpieczeniową. Jak wycenić taki biznes?
  •  Chcę zacząć pracę w ubezpieczeniach, lecz na UZ lub UoP, nie na b2b. Tylko zdalnie. Najbardziej interesuje mnie współpraca z multiagencją. Proszę o zostawienie komentarza, odezwę się.
  •  Szukam pracy z ubezpieczeniach, mam doświadczenie w branży w agencji. Nie mam bazy klientów. Preferuje pracę zdalną i umowę o pracę.
  •  Proszę o porady, którą multiagencję wybrać, która nawiąże współpracę z agentem.

Powyższe przykłady pytań mogą posłużyć przyszłym pracodawcom do przygotowania ofert pracy, które spełnią wymagania rynku.

Czego się boją?

Dlaczego kandydaci często publikują anonimowo? Z jednej strony to pewnie lęk przed „namierzeniem” przez obecnych pracodawców. Z drugiej – lęk przed hejtem, wyśmianiem w razie zadania podstawowych pytań lub związanych z czymś, co dla innych jest oczywiste.

Co ciekawe, udaje nam się w grupie utrzymać wysoki poziom dyskusji i dawać wartość wszystkim zainteresowanym. Najlepszym przykładem menedżera spokojnie i cierpliwie tłumaczącego często podstawowe zagadnienia biznesu jest Jakub Matwiejew, chyba najaktywniejszy w każdym wątku.

Jestem ciekaw, gdzie będziemy z tym „pobocznym projektem” za rok. Jedno jest pewne – ci ludzie dalej potrzebują wsparcia.

Marcin Kowalik

marcinkowalik.online