Na półmetku sezonu letniego postaram się przypomnieć, na co zwrócić uwagę podczas podróży autem, aby móc cieszyć się każdym dniem urlopu bez nieprzewidzianych niespodzianek. Podzielę się też kluczowymi wnioskami z badania przeprowadzonego dla Mondial Assistance, które pomagają jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów.
Planowanie wyjazdu wakacyjnego już większość z wyjeżdżających ma za sobą. Wybór daty i celu podróży, dokonanie rezerwacji, przegląd garderoby i niezbędnych akcesoriów, a także decyzja dotycząca środka transportu to najczęstsze elementy tego przygotowania. W tym tekście skupię się na wyjeździe, który planujemy odbyć autem.
Z badania Travel Confidence Index wynika, że:
- 84% Polaków w tym roku wyjechało na urlop lub ma go jeszcze w planach
- 64% z nich zadeklarowało, że swój urlop spędzi w Polsce
- 33% pojedzie nad morze, 22% w góry, 19% do miasta, a 16% na wieś
- 32% będzie w wakacje podróżowało po Europie
- aż 54% planujących wyjazd skorzysta z własnego samochodu
Powyższe dane potwierdzają, że podróż autem na urlop cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Rozwiązanie to ma niewątpliwie wiele zalet: nie jesteśmy ograniczeni narzuconym przez biuro podróży planem, możemy swobodnie poruszać się na miejscu, eksplorować okolicę i podróżować we własnym tempie. Istotne jest więc, aby wybrać ubezpieczenie, które w razie awarii lub kolizji najlepiej odpowie na nasze potrzeby.
Czego klienci oczekują od dobrego ubezpieczenia?
- Pomoc na miejscu awarii: Szybka naprawa na miejscu, jeśli to możliwe.
- Holowanie: W razie poważniejszej awarii transport samochodu do warsztatu lub do miejsca zamieszkania.
- Pojazd zastępczy: Możliwość kontynuowania podróży innym pojazdem.
- Zakwaterowanie: Pokrycie kosztów noclegu, jeśli naprawa wymaga więcej czasu.
- Wsparcie w języku polskim: Łatwość komunikacji w sytuacjach stresowych.
- Zabezpieczenia na wypadek braku paliwa, zatrzaśniętych kluczyków lub rozładowanego akumulatora.
Jak wykazał raport Mondial Assistance „Rynek usług assistance widziany oczami klientów”, assistance samochodowe stanowi dla Polaków najbardziej wartościowy produkt spośród całej oferty usług asystorskich, jakie dostępne są na rynku, z wynikiem 79% wskazań. Gdy autem jedzie kilka osób, nierzadko z bagażami, konkretnymi planami, wtedy sprawna pomoc jest na wagę złota. Dlatego w Mondial Assistance od lat w okresie wakacyjnym wzmacniamy nasz zespół, bo wiemy, że liczba zgłoszeń od klientów z zagranicy wzrasta o ok. 11%.
Dzięki współpracy z polską pomocą drogową stacjonującą w Chorwacji i we Włoszech holowanie jest organizowane przez polskiego usługodawcę, który współpracuje z lokalnym, wyselekcjonowanym warsztatem i pośredniczy w ustalaniu warunków szybkiej naprawy. Oferujemy również możliwość podstawienia auta zastępczego tak, aby klient mógł swobodnie przemieszczać się nim na miejscu i wrócić do Polski. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużej ilości bagażu lub sprzętu sportowego, który o wiele trudniej (bez dodatkowych kosztów) przetransportować samolotem.
W badaniu dwóch na trzech Polaków wskazuje, że najchętniej w ramach assistance skorzystaliby z samochodu zastępczego (ex aequo z dostępem do rehabilitacji). Na trzecim miejscu (61% odpowiedzi) uplasowało się holowanie pojazdu. Te liczby nie zaskakują, jeśli spojrzymy na ranking najczęstszych zdarzeń losowych, jakich doświadczają nasi klienci.
Przede wszystkim mówimy o awarii samochodu, ale katalog zdarzeń jest bardzo szeroki. Zaskakująco często zdarzają się interwencje związane z… nieudanym wodowaniem jachtu, w wyniku którego trzeba wydobyć samochód z jeziora lub morza. Regularnie trafiają się również sprawy, w których klient zatrzaskuje kluczyki w rozgrzanym aucie, gdzie przebywa dziecko.
Co powinniśmy sprawdzić przede wszystkim, wybierając ubezpieczenie assistance?
- Jaka jest maksymalna odległość destynacji od miejsca zamieszkania?
Jeżeli wybieramy się na urlop do popularnych wśród Polaków lokalizacji na południu Europy, wówczas warto rozważyć zakup ubezpieczenia assistance z wysokim limitem holowania. Na rynku dostępne są ubezpieczenia, które pozwalają na organizację bezpłatnego holowania do Polski nawet z Hiszpanii. Wybierając takie ubezpieczenie, mamy pewność, że nasz samochód trafi do wskazanego warsztatu w Polsce, nie będzie problemu z odebraniem auta po zakończonej naprawie, nie pojawią się też inne problemy wynikające z bariery językowej w kontakcie z zagranicznym serwisem.
2. Czy jedziemy do kraju należącego do EU i czy stać nas na naprawę auta w miejscu urlopu?
Koszt naprawy auta w większości krajów Unii Europejskiej będzie wyższy niż w Polsce. Dodatkowo, w miejscach obleganych przez turystów serwisy są przepełnione i na naprawę trzeba czekać znacznie dłużej. W wielu krajach Europy serwisy są zamykane na cały sierpień, bo jest to tradycyjny okres urlopów. Ponadto dla większości serwisów najważniejszy jest klient lokalny, który może wrócić i skorzystać z usług po raz kolejny. Auta turystów są często naprawiane w ostatniej kolejności, a naprawa, która normalnie zajmuje kilka dni, potrafi przeciągnąć się nawet do kilku tygodni.
Wyróżnikiem Mondial Assistance jest zespół mechaników, którzy w wielu przypadkach już w ramach rozmowy telefonicznej potrafią poinstruować klientów, w jaki sposób samodzielnie dokonać naprawy, rozbroić autoalarm lub zinterpretować błąd, który widzimy na desce rozdzielczej. To ważne, bo nie zawsze zachodzi konieczność natychmiastowego holowania auta. Dość często okazuje się, że klienci mogą kontynuować podróż i dokonać weryfikacji usterki w późniejszym terminie lub we wskazanym warsztacie.
Na terenie Polski Mondial Assistance współpracuje też z siecią mobilnych wulkanizacji, które potrafią nie tylko wymienić koło, ale również dokonać profesjonalnej naprawy opony na miejscu bez konieczności wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym lub serwisie.
Podsumowując, niezależnie od tego, czy naszym celem jest Dubrownik, Wenecja, czy polskie Wybrzeże, inwestycja w dobre ubezpieczenie assistance jest podstawą spokoju ducha podczas podróży autem – może nam to zaoszczędzić sporo problemów i sprawić, że rozładowany akumulator w czasie nocnej podróży przez Dalmację będzie anegdotą, a nie początkiem historii o zrujnowanym urlopie.
Lidia Sulewska
kierowniczka platformy motoryzacyjnej w Mondial Assistance
Badanie „Rynek usług assistance widziany oczami klientów” zrealizowane zostało na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 2 stycznia – 5 lutego 2024 r. Metoda realizacji badania: wywiady ilościowe przeprowadzone techniką CATI. Charakter próby: próba ogólnopolska reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, województwo i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej n=1700.