Dystrybucja w sektorze majątkowym specjalizacją polskich insurtechów

0
583

Ponad trzy czwarte polskich insurtechów funkcjonuje jako dostawcy oprogramowania dla ubezpieczycieli lub agentów. Pozostałe startupy ubezpieczeniowe działają w formule MGA, tj. przejmują znaczną część obowiązków ubezpieczyciela związanych np. z dystrybucją, konstrukcją produktów czy z wypłatami – taki wniosek płynie z raportu „Insurtechy w Polsce, vol. 2”, opublikowanego 28 marca przez redakcję cashless.pl.

Pierwszą z wymienionych działalności zadeklarowało 19 podmiotów uwzględnionych w raporcie. Drugą – pozostałe sześć. Serwis zwraca uwagę, że na polskim rynku nie działa żaden pełnowymiarowy ubezpieczyciel, którego można byłoby zaliczyć do insurtechów. Blisko połowa firm uwzględnionych w raporcie wskazała dystrybucję. Jedynie Carrot oraz Minte.ai zadeklarowały likwidację szkód jako swoją specjalizację. Inne obszary działania insurtechów to operacje w zakresie underwritingu i produktu. Autorzy raportu zastrzegają jednak, że część ubezpieczeniowych startupów działa w więcej niż jednym elemencie ubezpieczeniowego łańcucha wartości. Dominującym obszarem oferowania usług przez insurtech są ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne oraz indywidualne pozakomunikacyjne, ale są także podmioty, które udzielają wsparcia w zakresie polis korporacyjnych i zdrowotnych. Tylko Minte.ai oferuje rozwiązanie odpowiadające stricte na potrzeby ubezpieczycieli życiowych.

Raport wskazuje także, że 11 z 25 uwzględnionych w nim firm oferuje swoje usługi ubezpieczycielom. Dziewięć opracowuje rozwiązania dla klienta końcowego, świadcząc je za pośrednictwem partnera biznesowego. Pięć insurtechów kieruje się bezpośrednio do klienta detalicznego.

Cały raport jest dostępny na stronie serwisu cashless.pl.

(AM, źródło: cashless.pl)