Rosnąca liczba ataków cybernetycznych na polskie przedsiębiorstwa sprawia, że firmy powinny pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach. Jednym nich są ubezpieczenia cyber. Wprawdzie świadomość korzyści z posiadania takich polis nie jest zbyt duża, ale szybko rośnie – zauważa XYZ.pl.
Serwis przypomina, że według danych CERT Polska, działającego w ramach NASK zespołu reagowania na incydenty, w 2024 r. doszło do 100 tys. incydentów, co oznacza, że było ich o 29% więcej niż w poprzednim roku. Średnio CERT Polska obsługuje 600 tys. zgłoszeń rocznie, o 62% więcej niż w 2023 r. Z kolei według raportu Eurostatu „Digitalisation in Europe – 2025 edition”, w ub.r. 32% polskich firm doświadczyło incydentów z zakresu cyberbezpieczeństwa. W Unii Europejskiej nasz kraj wyprzedziła jedynie Finlandia (42%).
Bartłomiej Drozd, ekspert ChronPESEL.pl, zwraca uwagę, że mimo powyższych danych 65% MŚP w Polsce nie obawia się kradzieży lub wycieku danych osobowych, a tylko 13% w tej grupie ma wykupione ubezpieczenie cyber. Najczęściej taką polisę posiadają średnie firmy (28%), a znacznie rzadziej małe (17%) i mikroprzedsiębiorstwa (13%). Maciej Kleina, straszy underwriter w biurze ubezpieczeń korporacyjnych ERGO Hestii wskazuje, że zainteresowanie cyberpolisami mimo wszystko rośnie. Problemem jest brak nagłośnienia szkód w tym obszarze. W efekcie firmy nie zdają sobie do końca sprawy ze skali zagrożenia.
W ocenie Bartłomieja Drozda rozwój rynku cyberpolis w Polsce w najbliższych latach będzie napędzać wzrost liczby i skali ataków hakerskich oraz rosnąca świadomość przedsiębiorców co do ich konsekwencji. Innym impulsem będą postanowienia dyrektywy NIS2, zobowiązująca wiele przedsiębiorstw, w tym z branż krytycznych, do wdrożenia odpowiednich środków ochrony i zarządzania ryzykiem. Za element kompleksowego podejścia do zgodności z przepisami może być uznane posiadanie ubezpieczenia od skutków cyberataku.
Więcej:
XYZ.pl z 16 lipca, Piotr Sobolewski „Więcej ataków, ale i większa świadomość. Jak cyberpolisy ograniczają koszty ataków hakerskich”
(AM, źródło: XYZ.pl)