EIOPA: Brak wyznaczonego likwidatora zagraża interesom klientów Novis

0
324

Posiadacze produktów ochronnych Novis mogą ponieść straty finansowe. Nadal bowiem nie wyznaczono likwidatora tego zakładu ubezpieczeń – poinformował Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA).

1 czerwca 2023 roku Národná Banka Slovenska, słowacki krajowy organ nadzoru, cofnął zezwolenie Novis i zwrócił się do właściwego sądu słowackiego o rozpoczęcie likwidacji oraz wyznaczenie likwidatora spółki. Do dzisiaj likwidator nie został jednak wyznaczony. Obecnie ubezpieczyciel może podejmować wyłącznie działania niezbędne do obsługi obowiązujących umów ubezpieczenia, tj. dochodzenia należności, w tym składek ubezpieczeniowych oraz regulowania swoich zobowiązań.

Z uwagi na oczekiwanie na wyznaczenie likwidatora Novis podlega jedynie ograniczonemu nadzorowi NBS. Ze względu na toczące się postępowania sądowe nie można określić, czy i kiedy decyzja ta zostanie podjęta przez sąd. Taka sytuacja może powodować ryzyko strat finansowych dla ubezpieczających, ponieważ niektórzy nadal płacą regularne składki ubezpieczycielowi. Składki te otrzymuje podmiot:

  • nieposiadający już zezwolenia na prowadzenie działalności,
  • w odniesieniu, do którego organ nadzoru wystąpił o likwidację,
  • podlegający ograniczonemu nadzorowi NBS.

W tych okolicznościach EIOPA jako koordynator platformy współpracy Novis informuje ubezpieczających o problemach związanych z likwidacją zakładu ubezpieczeń i ryzyku wynikającym z tych problemów. W związku z brakiem postępów likwidacji Novis ubezpieczający muszą dokładnie ocenić swoją sytuację w oparciu o dostępne informacje i po zasięgnięciu profesjonalnej porady zdecydować, jaki byłby dla nich najlepszy sposób działania, z uwzględnieniem zaprzestania płacenia składki ubezpieczeniowej, rozwiązania umowy i skorzystania z opcji wykupu.

Na terytorium naszego kraju Novis mógł prowadzić działalność ubezpieczeniową w zakresie transgranicznego oferowania produktów obejmujących ubezpieczenie rodzajów ryzyka zawartych w grupach 1, 3, 4, 5 działu I zgodnie z wymogami dyrektywy Wypłacalność II, w tym umów ubezpieczenia z UFK.

(AM, źródło: KNF, EIOPA)