Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował dokument konsultacyjny w sprawie opracowania narzędzia podnoszenia świadomości. Ma ono pomóc obywatelom w lepszym zrozumieniu, w jaki sposób ich własność jest narażona na zagrożenia naturalne, jakie korzyści wynikają z odpowiedniego ubezpieczenia oraz jakie środki zapobiegawcze można podjąć w celu ograniczenia potencjalnych strat.
W związku z coraz częściej występującymi katastrofami naturalnymi oraz koniecznością podniesienia świadomości obywateli na temat zagrożeń katastroficznych i ryzyka klimatycznego EIOPA zaproponowała opracowanie narzędzia, które może być wykorzystywane przez wszystkich Europejczyków w celu lepszego zrozumienia potencjalnego wpływu zmiany klimatu na ich właściwości. Zdaniem urzędu w ramach tego rozwiązania należy udostępnić następujące kluczowe informacje:
- ocenę ryzyka w odniesieniu do zagrożeń naturalnych związanych z nieruchomością w oparciu o jej lokalizację,
- środki zapobiegania ryzyku dostępne dla najczęstszych rodzajów zagrożeń
- środki związane z ochroną ubezpieczeniową, dostarczające informacji na temat znaczenia bycia świadomym wyłączeń, na temat potencjalnych krajowych systemów ubezpieczeń obowiązujących m.in. w przypadku klęsk żywiołowych.
W dokumencie EIOPA uwzględnia najczęstsze i najbardziej szkodliwe zagrożenia w Europie, a mianowicie: trzęsienia ziemi, powodzie rzeczne, huragany, pożary lasów i powodzie przybrzeżne.
Urząd jest przekonany, że podnoszenie świadomości obywateli na temat ich narażenia na zagrożenia naturalne skutecznie pomoże zmniejszyć lukę w ochronie ubezpieczeniowej w przypadku klęsk żywiołowych w UE i przyczyni się do długoterminowej odporności naszego społeczeństwa na zmianę klimatu.
(AM, źródło: EIOPA)