EIOPA rozpoczęła konsultacje rozwiązań dotyczących dyrektywy IRRD

0
223

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych rozpoczął 22 lipca dwa procesy konsultacji związane z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie naprawy i restrukturyzacji sektora ubezpieczeń (IRRD). Pierwszy z nich dotyczy projektu standardów technicznych dotyczących tworzenia i funkcjonowania kolegiów ds. restrukturyzacji, które będą koordynować i realizować zadania związane z restrukturyzacją grup ubezpieczeniowych. Drugi proces koncentruje się na standardach określających procedury oraz minimalny zestaw standardowych formularzy i szablonów, które ubezpieczyciele muszą przedkładać organom ds. restrukturyzacji w celu przygotowania planów restrukturyzacji.

Dyrektywa IRRD, która ma wejść w życie w 2027 r., wprowadza ramy naprawcze i restrukturyzacyjne dostosowane do potrzeb ubezpieczycieli i reasekuratorów w Europie. Akt kładzie nacisk na znaczenie planowania wyprzedzającego i skutecznego zarządzania kryzysowego, a jego celem jest utrzymanie stabilności europejskiego sektora ubezpieczeń, a jednocześnie umożliwienie uporządkowanej likwidacji upadających przedsiębiorstw i grup. IRRD zmniejszy prawdopodobieństwo upadłości zakładów ubezpieczeń, a jeśli będą one miały miejsce, to regulacja ograniczy ich skutki, zwiększając efektywność i opłacalność zarządzania nimi. Rozpoczęte konsultacje dotyczą istotnych elementów dyrektywy.

Projekt Regulacyjnych Standardów Technicznych (RTS) dotyczących funkcjonowania kolegiów ds. restrukturyzacji określa kryteria ich powoływania i definiuje sposób działania. RTS zawierają przepisy dotyczące współpracy kolegiów przy opracowywaniu planów restrukturyzacji, ocenie możliwości ich przeprowadzenia w przypadku grup ubezpieczeniowych oraz usuwaniu istotnych przeszkód w realizacji restrukturyzacji, w stosownych przypadkach. Określają one również zasady zarządzania, które należy stosować w przypadku restrukturyzacji na poziomie grupy.

Konsultacje potrwają do 31 października 2025 r .

(AM, źródło: EIOPA)