Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych rozpoczął 29 kwietnia serię sześciu konsultacji związanych z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej naprawy i restrukturyzacji oraz uporządkowanej likwidacji zakładów ubezpieczeń i reasekuracji (IRRD). Przedstawił przy tym projekty dotyczące regulacyjnych standardów technicznych (RTS) oraz wykonawczych standardów technicznych (ITS) obejmujących kluczowe aspekty aktu, takie jak plany naprawcze czy plany restrukturyzacyjne.
Celem dyrektywy IRRD, która ma wejść w życie w 2027 r., jest ochrona ubezpieczających, stabilności finansowej oraz podatników w przypadku upadłości ubezpieczyciela/reasekuratora. Dyrektywa będzie wymagać od większych i systemowo ważnych podmiotów opracowania wyprzedzających planów naprawy, aby zapewnić ich odporność na kryzysy. Organy krajowe będą dysponowały narzędziami umożliwiającymi rozwiązywanie problemów z upadającymi podmiotami, w tym poprzez wycofywanie ich z rynku w sposób uporządkowany, przy jednoczesnym zachowaniu w jak największym stopniu ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Ma to zapewnić możliwie najlepszą ochronę dla ubezpieczonych konsumentów i przedsiębiorstw, w szczególności gdy ubezpieczyciele/reasekuratorzy prowadzą działalność w kilku państwach członkowskich.
Rozpoczęte konsultacje dotyczą kluczowych elementów, które będą stanowić podstawę praktycznego wdrożenia IRRD. Obejmują one takie aspekty, jak plany naprawcze, plany restrukturyzacji, ocena możliwości rozwiązania i kryteria identyfikacji funkcji krytycznych.
(AM, źródło: EIOPA)