Wspólna Komisja Odwoławcza Europejskich Urzędów Nadzoru jednogłośnie zdecydowała, że odwołanie wniesione przez NOVIS przeciwko Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych jest dopuszczalne. Odwołanie zostało wniesione w związku z decyzją EIOPA o nieudzieleniu dostępu do dokumentów, o które wnioskował NOVIS.
W decyzji Rada przyznała, że wnioski o udzielenie dostępu do dokumentów przewidziane w rozporządzeniu nr 1049/2001 mogą zostać odrzucone w drodze wyjątku w celu ochrony określonych interesów publicznych i prywatnych.
Rada potwierdziła, że w przypadku niektórych dokumentów, których dotyczy wniosek NOVIS, mogą istnieć uzasadnione powody odmowy dostępu w celu ochrony prawidłowego funkcjonowania Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego (ESNF). Rada zgodziła się z EIOPA, że musi istnieć „bezpieczna przestrzeń” obejmująca wszystkie organy nadzoru będące częścią ESNF, w której wszystkie potencjalne opcje i pomysły mogą być swobodnie omawiane bez podawania ich do wiadomości publicznej. Niemniej jednak Rada stwierdziła, że w przypadku dwóch dokumentów można było udzielić częściowego dostępu. W związku z tym przekazała sprawę EIOPA do ponownego rozpatrzenia.
NOVIS działał również nad Wisłą
NOVIS jest zakładem ubezpieczeń, który podlega nadzorowi Narodowego Banku Słowacji. Działalność ubezpieczeniowa zakładu poza rynkiem słowackim był wykonywana w ramach swobody przedsiębiorczości, m.in. w Polsce. Na terytorium naszego kraju NOVIS mógł prowadzić działalność ubezpieczeniową w zakresie transgranicznego oferowania produktów obejmujących ubezpieczenie rodzajów ryzyka zawartych w grupach 1, 3, 4, 5 działu I zgodnie z wymogami dyrektywy Wypłacalność II, w tym umów ubezpieczenia z UFK. Decyzją z 1 czerwca 2023 r. Narodowy Bank Słowacji cofnął zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni oraz Novis Poisťovňa a.s.
(AM, źródło: EIOPA, gu.com.pl)