Rozpoczęła się 19. edycja Artystycznej Podróży Hestii (APH) – konkursu powołanego do życia w 2002 roku zgodnie z ideą Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia. APH jest skierowana do studentów IV i V roku wszystkich wydziałów i kierunków artystycznych polskich uczelni.
Najnowsza odsłona konkursu po raz kolejny zwraca się ku młodemu pokoleniu artystów z pytaniem o drogę do oswajania lęków, do odkrywania tego, co dotychczas nieznane, do zaprezentowania własnych ścieżek w wybieraniu tego, co najważniejsze. Zainteresowani uczestnictwem w Artystycznej Podróży studenci, tworzący prace w obszarach malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance, mogą przesyłać swoje zgłoszenia przez specjalny panel na stronie internetowej. Przed uczestnikami 19. edycji APH stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w jednym z dwóch ośrodków rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Ergo Hestii.
– Dzisiejsza rzeczywistość wymaga dużej wiary, siły charakteru i odporności psychicznej. Nadmiar rodzi chaos. Radzimy sobie z nim w różny sposób, często jednak tracąc z oczu to, co ważne. Zapraszając artystów do dialogu, sprawdzamy ich wybory i konfrontujemy je z naszymi. Czy rację mają ci, którzy mówią, że wszystko już było? Czy sztuka jest soczewką skupiającą uwagę na sprawach kluczowych? Chcemy sprawdzić, jak myślą o dzisiejszym świecie młodzi, a im samym dać przestrzeń do wypowiedzi – komentuje Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Mecenasem konkursu jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia.
(AM,. źródło: Ergo Hestia)