Grupa Ergo Hestia została laureatem III edycji konkursu Stena Circular Economy Award. Ubezpieczyciel został doceniony za działania upcyklingowe (forma przetwarzania odpadów, w wyniku której powstaje zupełnie nowy produkt).
Ergo Hestia wykorzystuje niepotrzebne materiały lub zepsute części, które trafiają do niej np. w trakcie procesu likwidacji szkód. W tym celu współpracuje z wykonawcami produktów upcyklingowych. I tak z odpadów powstają m.in. biżuteria, materiałowe etui na sprzęt elektroniczny, gadżety podarunkowe czy nawet meble, które są używane w siedzibie firmy. Firma zorganizowała również wewnętrzne warsztaty z upcyklingu, podczas których jej pracownicy sami wytwarzali produkty z odpadów. W ten sposób ze sprzętu elektronicznego powstawały między innymi wisiorki czy pierścionki.
Działania z zakresu upcyklingu mają na celu minimalizowanie wpływu Ergo Hestii na środowisko naturalne poprzez wprowadzanie odpowiednich procedur dotyczących recyklingu, ekoprojektowania, odzyskiwania surowców i materiałów oraz ich dalszego przetwarzania. Dzięki temu produkty zyskują nowe życie lub tworzone są całkowicie nowe przedmioty na bazie materiałów odpadowych.
W projekt zaangażowana jest m.in. Spółdzielnia Uczniowska z Gdańska czy platforma dekoeko.com, która jest pośrednikiem w kontaktach pomiędzy Ergo Hestią a projektantami wykonującymi produkty z odpadów oraz organizacjami odzysku i recyklingu, które poddają̨ odpady wspomnianym procesom przetwarzania.
Firma planuje rozszerzyć platformę współpracy między podmiotami, gdzie firmy będą mogły w łatwy sposób udostępniać odpady, zwiększając tym samym zasięg i wpływ projektu na środowisko, zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
(AM, źródło: Ergo Hestia)