Sopocki ubezpieczyciel wprowadził w życie Ogólne Warunki Ubezpieczenia Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Produkt jako pierwszy na polskim rynku oferuje kompleksową ochronę dla wszystkich typów instalacji OZE.
Nowe OWU OZE łączą w jednej polisie ochronę w zakresie szkód materialnych, w tym awarie instalacji lub ich podzespołów, w zakresie utraty przychodu w wyniku przerwy w produkcji energii oraz w zakresie odpowiedzialności cywilnej posiadacza instalacji OZE. Produkt został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o inwestorach lokujących środki w fotowoltaikę, farmy wiatrowe, magazyny energii oraz systemy hybrydowe.
– Inwestycje w OZE wymagają odpowiedniej ochrony na każdym etapie. Nasze nowe OWU to odpowiedź na rosnącą złożoność i skalę inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii. Zapewniamy inwestorom gwarancję spokoju w realizacji ich celów biznesowych, oferując produkt, który jest tak elastyczny i nowoczesny jak sama branża OZE — podkreśla Grzegorz Wałachowski, starszy underwriter Ubezpieczeń Majątkowych i Technicznych w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych ERGO Hestii.
Trzy uzupełniające się sekcje
Przedmiot ubezpieczenia w ramach nowego produktu ERGO Hestii obejmuje zarówno panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, jak i całą infrastrukturę: od fundamentów, przez stacje transformatorowe, falowniki i okablowanie, aż po systemy monitoringu, ogrodzenie i wewnętrzne drogi dojazdowe.
Nowe OWU zostały opracowane w oparciu o oczekiwania rynku i praktyczne potrzeby klientów. ERGO Hestia położyła też duży nacisk na przejrzystość postanowień, prosty język oraz szeroki zakres ochrony. Polisa składa się z trzech uzupełniających się sekcji.
- Sekcja I – Ubezpieczenie instalacji OZE ma formułę all risk i jest oferowane w dwóch wariantach: podstawowym obejmującym szkody materialne bez ryzyka awarii oraz rozszerzonym, który włącza ryzyko awarii. Konstrukcja produktu bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach z OWU instalacji fotowoltaicznych, ale została rozszerzona na wszystkie technologie OZE.
- Sekcja II – Ubezpieczenie przerw w produkcji energii dostępne jako rozszerzenie Sekcji I, również w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym, które zapewniają ochronę utraty przychodu w wyniku zdarzeń objętych ochroną w ramach analogicznego wariantu z Sekcji I. Nowy produkt wiąże się m.in. z uproszczonym sposobem kalkulacji sumy ubezpieczenia, który nie wymaga projektu wydajności instalacji. W przypadku instalacji fotowoltaicznych ubezpieczenie zapewnia także ochronę utraty przychodu w wyniku zmniejszonego promieniowania słonecznego dla instalacji PV (posiada sprawdzone rozwiązanie z OWU instalacji fotowoltaicznych).
- Sekcja III – Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przeznaczone dla posiadaczy instalacji OZE dostosowane do działalności polegającej na wytwarzaniu, dystrybucji i/lub magazynowaniu energii.
– Dla OC w ramach produktu OZE możemy zaoferować sumę gwarancyjną do 100 mln zł. Zapewniamy najszerszy zakres podstawowy na rynku, z najmniejszą liczbą wyłączeń. Warto podkreślić, że w zakresie jest ochrona dla szkód wyrządzonych nagłą emisją substancji zanieczyszczających do środowiska, w tym dla kosztów oczyszczania zanieczyszczonego gruntu – podkreśla Agata Kowalczyk, starsza underwriterka Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych ERGO Hestii.
Dzięki takiemu podziałowi klient otrzymuje jedną ofertę i jest obsługiwany przez jednego underwritera.
– Hybrydowe instalacje OZE stanowią przyszłość w optymalizacji produkcji i dystrybucji energii. To systemy wykorzystujące co najmniej dwa źródła odnawialne oraz wyposażone w magazyny energii elektrycznej. Ich specyfika wymaga dostosowanych rozwiązań ubezpieczeniowych – dokładnie takich, jakie ERGO Hestia zapewnia w nowym OWU OZE – wyjaśnia Grzegorz Wałachowski.
Szeroki katalog korzyści
Nowa oferta ERGO Hestii wprowadza szereg udogodnień, które powstały w odpowiedzi na sugestie klientów. Do najważniejszych należą:
- złagodzone wymogi zabezpieczeń terenu przed dostępem osób trzecich,
- potrącenie zużycia technicznego wyłącznie w przypadku szkód całkowitych, polegających na awariach w instalacjach OZE, których wiek przekracza 10 lat, w pozostałych przypadkach obowiązuje zasada „new for old”,
- brak regresu do podmiotów powiązanych z ubezpieczonym,
- wydłużony czas zgłoszenia szkody (do 10 dni roboczych),
- przyjazny, napisany prostym językiem wniosek ubezpieczeniowy,
OWU obejmują szeroki katalog kosztów dodatkowych, w tym m.in. naprawy prowizoryczne, ekspertyzy rzeczoznawców, poszukiwanie przyczyn szkody, umożliwienie dojazdu do miejsca szkody czy zastosowanie nowszej technologii. Produkt można rozszerzyć o klauzule, np. ubezpieczenie podczas transportu, magazynowania czy montażu.
Wsparcie na każdym etapie inwestycji
W okresie przejściowym Nowe OWU OZE będą funkcjonować równolegle z dotychczasowymi OWU Instalacji Fotowoltaicznych, aby zapewnić płynną migrację klientów.
– Klienci inwestują w zaawansowane technologicznie i często bardzo kosztowne systemy. Naszym zadaniem było stworzenie produktu, który maksymalnie obniży ryzyko tych inwestycji. Awarie GPO (Główny Punkt Odbioru), uszkodzenia systemu monitorującego instalację w wyniku przepięcia, straty w produkcji energii w okresie gwarancyjnym lub na skutek pożaru magazynu energii, szkody w mieniu osób trzecich w wyniku oderwania się elementów turbiny wiatrowej – to wszystko są zdarzenia, które naprawdę przytrafiały się klientom ERGO Hestii, a od których chronimy w nowym ubezpieczeniu OZE. Zapewnia ono finansowe poczucie bezpieczeństwa i ciągłość działania firm inwestujących w zieloną energię – podsumowuje Grzegorz Wałachowski.
(AM, źródło: ERGO Hestia)