Europ Assistance Polska: Im dalej, tym drożej

0
531

Okres jesienno-zimowy sprzyja planowaniu dalszych wyjazdów, do miejsc, gdzie przyjemne temperatury pozwolą na dobry wypoczynek.

W kontekście dalekich wyjazdów wypoczynkowych Europ Assistance Polska przypomina, że wraz z odległością rosną także koszty pomocy medycznej, która może być potrzebna podczas urlopu.

Koszty pomocy medycznej za granicą w zależności od zgłaszanego problemu mogą obejmować konsultację lekarską, leczenie ambulatoryjne, transport medyczny czy hospitalizację. Koszt zwykłej konsultacji lekarskiej, w zależności od kraju, może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Leczenie ambulatoryjne jest najkosztowniejsze w Stanach Zjednoczonych, Emiratach Arabskich, Tajlandii, a także Austrii, Włoszech, Hiszpanii i Turcji. W sytuacji, w której pacjent musi pozostać w szpitalu, koszty mogą znacznie wzrosnąć, zwłaszcza gdy konieczna będzie również operacja lub zabieg. Jeden dzień pobytu w szpitalu, w zależności od regionu, może kosztować pacjenta od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Tygodniowa hospitalizacja to czasami koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wraz z odległością od Polski rosną również koszty ewentualnego transportu medycznego. Cena zależy od rodzaju transportu (karetka, helikopter czy ambulans lotniczy), dystansu oraz rodzaju pomocy udzielonej podczas transportu. Koszty repatriacji pacjenta do kraju mogą wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a w przypadku transportu z USA czy Azji – nawet 300 tys. zł. Przykładowo transport samolotem sanitarnym z Kenii kosztowałby ok. 30 tys. euro, z Azji Środkowej – 45 tys. euro, z Azji Południowej i Wschodniej, Ameryki Południowej – nawet do 100 tys. euro.

– Koszty udzielonej pomocy medycznej są bardzo indywidualną kwestią, zależną od stanu zdrowia pacjenta, konieczności podjętych działań medycznych i kraju, w którym świadczona jest pomoc. Przykładowo, w zeszłym roku pomagaliśmy klientowi, który przebywał w Ameryce Południowej i w wyniku upadku doznał uszkodzenia kręgów szyjnych. Po operacji i hospitalizacji został przewieziony do Polski w asyście lekarza. Całkowity koszt udzielonej pomocy przekroczył 350 tysięcy złotych, z czego koszt samego transportu medycznego stanowił prawie połowę tej kwoty – mówi Marcin Zieliński, dyrektor Departamentu Sprzedaży Europ Assistance Polska.

(AM, źródło: Europ Assistance)