Europ Assistance: Ponad połowa turystów uda się na wakacyjny wyjazd z ubezpieczeniem

0
523

Trzy czwarte polskich uczestników badania Holiday Barometer 2023 zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance ma już sprecyzowane plany wakacyjne. Ankietowani zamierzają wyjechać na około 2 tygodnie i wydać średnio 5490 zł. Większość podróżujących wykupi przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne.

47% respondentów zdecydowało, że w tym roku wakacje spędzi w kraju. Najczęściej wskazywanym kierunkiem było morze (61%) oraz góry (34%). Prawie 40% ma już zarezerwowany hotel lub w całości zaplanowaną logistykę wyjazdu. 29% badanych wyjedzie za granicę. Ulubionym kierunkiem w tym roku będą przede wszystkim Włochy (11%), a zaraz za nim Hiszpania (9%) i Grecja (9%).

Z kim i czym w podróż?

Wciąż utrzymującym się trendem jest wyjazd z partnerem (69%). Badani z Polski nie różnią się tym od innych krajów europejskich, w których wskazania plasują się również na poziomie 60% i więcej. Ankietowani równie chętnie wyjeżdżają ze swoimi dziećmi (43%) oraz z przyjaciółmi (20%). Tylko 10% spędzi urlop w pojedynkę. Ulubionym środkiem wakacyjnego transportu jest własny samochód (51% wskazań). 69% badanych twierdzi, że jest to najwygodniejszy sposób dotarcia do celu ich podróży. Na drugim miejscu plasuje się samolot (31%), a na trzecim pociąg (18%).

Wyjazd a ubezpieczenie turystyczne

56% respondentów deklaruje chęć wykupienia ubezpieczenia turystycznego na kolejną podróż. Najważniejszym czynnikiem, na który zwracają uwagę podczas wyboru polisy turystycznej, jest przystępna cena (36%). Pod uwagę biorą również kompleksową gamę oferowanych produktów i usług (15%) i reputację towarzystwa ubezpieczeniowego (13%). Badani wskazali, że ubezpieczenie na wyjazd najczęściej kupują bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej (30%) oraz w biurze podróży (23%). Część z nich korzysta z usług brokera ubezpieczeniowego (16%). Z kolei 13% decyduje się na zakup polisy online lub bezpośrednio w firmie assistance. Według badanych dobra polisa turystyczna powinna zawierać takie świadczenia, jak:

  • zwrot kosztów opieki medycznej i szpitalnej w nagłych wypadkach (79%),
  • ochronę bagażu i rzeczy osobistych (74%),
  • OC (74%),
  • opóźnienie lub anulowanie wyjazdu (66%),
  • telekonsultacje z lekarzem (63%).

O badaniu:

Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 20.03.2023–07.04.2023 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Czechach, Australii i Malezji. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 15 tys. osób, w tym 1000 Polaków.

(AM, źródło: Europ Assistance)