Europejskie urzędy nadzoru ostrzegają przed ryzykami gospodarczymi i geopolitycznymi

0
658

Trzy europejskie urzędy nadzoru (EUNB, EIOPA i ESMA) opublikowały 10 września sprawozdanie na temat zagrożeń i słabości w systemie finansowym UE. W dokumencie podkreślono utrzymującą się dużą niepewność gospodarczą i geopolityczną. Europejscy nadzorcy ostrzegają krajowe organy nadzoru przed zagrożeniami dla stabilności finansowej wynikającymi z powyższych czynników i wzywają wszystkich uczestników rynku finansowego do zachowania stałej czujności.

W raporcie przypomniano, że utrzymujący się pod koniec 2023 r. i na początku 2024 r. spadek inflacji skłonił banki centralne do rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej. Rynki finansowe osiągnęły dobre wyniki w przewidywaniu przyszłych obniżek stóp procentowych i poprawy perspektyw makroekonomicznych, z wyjątkiem krótkotrwałego, ale gwałtownego spadku cen akcji w sierpniu. Pozostaje jednak znaczna niepewność co do przyszłej ścieżki światowej gospodarki, inflacji i polityki pieniężnej oraz wzajemnego oddziaływania tych czynników w różnych jurysdykcjach. 

W związku z trwającymi wydarzeniami geopolitycznymi, takimi jak rosyjska agresja na Ukrainę, wojna na Bliskim Wschodzie oraz wybory w Unii Europejskiej i USA, istnieje możliwość nagłych zmian perspektyw gospodarczych i oczekiwań rynkowych. Wysoka zmienność rynku w sierpniu dała wgląd w utrzymujący się potencjał nagłych zmian perspektyw i oczekiwań rynkowych. W ocenie europejskich nadzorów obecna wysoce niepewna sytuacja nadal wiąże się z istotnymi zagrożeniami dla stabilności finansowej i ryzykami operacyjnymi, które wymagają czujności ze strony wszystkich uczestników rynku finansowego. 

W kontekście tych zagrożeń i słabości Wspólny Komitet Europejskich Urzędów Nadzoru zaleca właściwym organom krajowym, instytucjom finansowym i uczestnikom rynku podjęcie następujących działań politycznych:

  • instytucje finansowe i organy nadzoru powinny być w gotowości do stawienia czoła skutkom utrzymujących się wysokich stóp procentowych dla gospodarki realnej; 
  • ryzyko kredytowe powinno być nadal monitorowane i starannie zarządzane, ponieważ jego potencjalna materializacja pozostaje sporym zagrożeniem; podkreśla to potrzebę tworzenia odpowiednich poziomów rezerw i perspektywicznej polityki w tym zakresie, przy jednoczesnym utrzymaniu ostrożnej i aktualnej wyceny zabezpieczeń;
  • instytucje finansowe muszą być elastyczne i sprawne oraz dysponować odpowiednimi planami i procesami, aby sprostać wielorakim nieoczekiwanym krótkoterminowym wyzwaniom;
  • instytucje finansowe i organy nadzoru powinny zachować czujność w odniesieniu do wpływu inflacji na rozwój produktów oraz wobec zagrożeń dla stabilności operacyjnej i finansowej, mogących wynikać z cyberryzyka – jako przykład podano lipcowe globalne zakłócenia informatyczne spowodowane nieudaną aktualizacją oprogramowania przedsiębiorstwa zajmującego się cyberbezpieczeństwem.

(AM, źródło: EIOPA)