Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mogą przekonać młodych ludzi do długoterminowego oszczędzania – uznali uczestnicy panelu zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. W przyszłości PPK mogą też stanowić benefit, który pracodawca oferuje pracownikom.
Paneliści podkreślali, że niezbędna jest edukacja, która uświadomi młodym ludziom korzyści płynące z wczesnego rozpoczęcia oszczędzania na starość. Zdaniem Anny Milewskiej, prezes Skarbca TFI, rośnie już świadomość, że należy posiadać wolne środki finansowe, które stanowią zabezpieczenie i nie są przeznaczone na konsumpcję. Nie jest to jednak – według niej – tożsame z gromadzeniem oszczędności na emeryturę.
W opinii Grzegorza Chłopka, prezesa Nationale-Nederlanden PTE, znaczna część 20- i 30-latków nie przejmuje się wysokością emerytury, gdyż uważa, że do niej nie dożyje. Statystyki mówią jednak zupełnie coś przeciwnego. Do momentu przejścia na emeryturę dożywa 80-90 proc. Polaków, a potem spędza na niej przeciętnie kilkanaście lat. – Warto też pokazywać młodym, że jeśli zaczną wcześniej oszczędzać, to szybciej zgromadzą niezbędny kapitał – zaznaczył Chłopek. – Sprzymierzeńcem skutecznego oszczędzania jest czas i przyzwyczajenie – dodał.
Zdaniem Roberta Zapotocznego, prezesa zarządu PFR Portal PPK, pozytywne doświadczenie związane z funkcjonowaniem PPK, będzie stanowiło najlepszą zachętę do korzystania z planów kapitałowych.
– Jeżeli będziemy mieli do czynienia z wypłatami, ze wsparciem w przypadku ciężkiej choroby, z tym, że ktoś wziął pieniądze, wpłacił na wkład własny i mógł kupić mieszkanie, a ktoś po kimś odziedziczył pieniądze – to każdy uzna, że warto się takiemu oszczędzaniu bliżej przyjrzeć – powiedział.
Podobną opinię wyraził Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU, który podkreślił, że „to jest najlepszy sposób edukacji”. – Moment, w którym młodzi ludzie trochę bezwiednie zaczną oszczędzać i nagle się przekonają, że oto nagle bez większego wysiłku odłożyli jakieś pieniądze, które mogą przeznaczyć na swoje potrzeby – uzupełnił.
Podczas dyskusji zwrócono też uwagę, że w dłuższej perspektywie PPK może stać się benefitem, którym pracodawca przyciągnie do swojej firmy wykwalifikowanych pracowników.
(AM, źródło: Centrum Prasowe PAP)